Yazı Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 10:21
 
Malatya Futboluna Emek Verenler
Talat Şavata
gazete
 
 

8 – İsmail    TEKİN   (Tantana İsmail)

Malatya’nın yetiştirmiş olduğu önemli futbolculardan İsmail Tekin, henüz 16 yaşında iken rahmetli bıyık Necati’nin takımı amatör Kaynarca’da futbola başlamıştır. Kaynarca ve Yıldıran takımları HİLAL adında birleşince bir sezonda Hilal’de top oynamış daha sonra başarılı olduğu için Malatyaspor’a transfer olmuştur. Bir Malatyalı olarak kulübüne uzun yıllar hizmet etmiştir. Transfer teklifleri olmasına rağmen o hep memleketinde kalmış ve Malatyaspor’ a uzun yıllar solaçık olarak hizmet vermiştir. Çok süratli ve çabuk olması 18 içinde 3-4 futbolcuyla mücadelesi iyi çalım atması Malatyalıların hoşuna gitmiş ve ona tantana İsmail adını koymuşlardır. Tezahürat ederlerken haydi tantana dağıt orayı diye bağırmışlardır. Malatya futboluna efendiliği ve dürüstlüğü sayesinde 3 yılda kaptanlık yapmıştır. Aldığı paralar da çok cüzidir, memleketi için yıllarca top koşturmuştur.

    Futbolu bıraktıktan sonra ilk olarak Bingöl’de hocalığa başlamıştır. Teknik direktör olarak çok başarılı olmuştur.  Hocalık hayatında 3. lüğü sadece Yeşilyurtspor da olmuştur. Yani takımını ya ikinci ya da birinci yapmıştır. Batmanı, Siirt’i şampiyon yapmıştır. Bugün ki Yeni Malatyasporun kökeni olan Belediyespor ‘u da iki kez şampiyon yapmıştır. Hocalık hayatı da futbol hayatı gibi başarılarla doludur. Bugün Süper Ligde başarılı bir takımımız varsa bunun mimarlarından biri de İsmail TEKİN hocadır. 1967 yılından beri tanıdığım saygı şinas İsmail Hoca Malatya’ya futbolcu ve teknik direktör olarak çok büyük hizmetlerde bulunmuş ve Türkiye çapında çok önemli futbolcular da yetiştirmiştir. Hala Fenerbahçe’de oynayan Mehmet Topal onun eseridir. Siirt’ de hocalık yaptığında Mustafa ve Hasan ÖZER kardeşleri o yetiştirmiş ve Türk futboluna armağan etmiştir. Daha ismini sayamadığım birçok 2. Ve 1. Ligde oynayan onun öğrencisi birçok futbolcu vardır. Sen çok yaşa İsmail hoca, verdiğin emeklerden dolayı sana minnettarız.

   Emeğe saygın bir kişilik olarak İsmail TEKİN hocanın emeklerini dile getirmekten ve arkadaşı olmaktan büyük gurur duyuyorum. Malatya’da onun gibi fazla değil, üç hoca daha olsa idi inanın Malatya futbolu nerelere gelirdi. Bari hayatta iken kıymetini bilelim, böyle futbolu bilen ve memleketi Malatya’nın sevgisini yüreğinde taşıyan bu saygıdeğer şahsiyeti bağrımıza basalım.

   Allah senden razı olsun. Ailenle, çocuklarınla esenlik ve mutluluk içinde yaşa, sana ne kadar teşekkür etsek azdır. SAYGILARIMLA…

 
Etiketler: Malatya, , , Futboluna, , Emek, , Verenler,
Haber Yazılımı