Yazı Detayı
26 Ekim 2017 - Perşembe 10:10
 
‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (4)
Asım Demirkök
 
 

Dünkü yazımda 13 ilçemizin dışında Malatya’mız Tanıtım Günlerinin tanıtımının yapılacağı Atatürk Kültür Merkezinin giriş bölümüne, Malatya Valiliğimizin, Büyükşehir Belediyemizin ve İnönü Üniversitemizin stantlarının yerleştirilmesinden söz etmiştim.

Açık olarak söyleyecek olursam, geçtiğimiz tanıtım günlerimizde İnönü Üniversitemiz bu tanıtım günümüzde kendi varlığını htiremedi.  Elbette ki bu htirememe stanttaki hocamız ve oradaki çalışan arkadaşlarımızdan kaynaklanmıyordu. Bu tanıtım günlerinde İnönü Üniversitemizin tanıtım günlerindeki  ‘varlıklarının anlamının tanımından’ kaynaklandığını düşünüyorum. Oysa İnönü Üniversitemizin varlığının Malatya’mızda önemli ve anlamlı bir yerinin olduğunu bilenlerdenim. Üniversitemizin önemli ve anlamlı yeri hem hemşerilerimizde ve şehrimizde, hem de ülkemizde her zaman var olacaktır. Bundan hiç kuşkum yok. Üniversitemiz Araştırma Hastanemizin Karaciğer Nakli ve diğer bilimsel araştırmaları literatürdeki yerini çoktan aldı. Yukarıda bahsetmiştim. Biraz sıkıntımız bunun tanıtımındaki varlığını htirememeden kaynaklandığını düşünüyorum.

Üniversiteler bilimsel araştırmalar yapan ve bu araştırmalar sonucunda elde ettiği bilimsel verilerle yaşama ve topluma yol gösteren en önemli kurumlarımızın başında gelmektedirler.

Bu anlamda baktığımızda, İnönü Üniversitemizin sosyoloji bölümünden hocalarımızın bu tanıtım günlerimizde Ankara’da yanımızda olmalarını çok isterdim. Bize bu tanıtım günlerimize katılan hemşerilerimiz ile gelen misafirlerimizin istem ve davranışlarının analizlerini yaparak, gelecek tanıtım günlerimize bize yol göstermiş olurlardı diye düşünüyorum. İnönü Üniversitemiz Rektörü Ahmet Kızılay Hocamızın, yinede gelecek ‘Tanıtım Günlerine ’Üniversitemizin yol göstericiliğini ve Üniversitemizin tanıtımının en iyi şekilde değerlendireceğini ve Üniversitemiz standını yeni bir anlayışla oluşturacağını bekliyorum.

Atatürk Kültür Merkezinde belki de ‘Tanıtım Günlerimizin’ en iyi stant alanlarından biride müzik ve folklor oyunlarının gerçekleştiği yerdi. Ancak ilçelerimizin folklor ve müzik icraatlarının bir sistematik içerisinde gün ve saatlerinin daha önceden belirlenerek, hem billboardlarla, hem de dikkat çekecek alanlara duyuru ilanlarının yapılarak bu kadim kültürlerimizin icraatların izlenmesi sağlanmalıdır diye düşünüyorum.

 Bu konulara yıllarca emek harcayan ve ‘Halk Oyunlarımızı’ iller bazında yarışmalara taşıyan, yaptığı televizyon programlarında birçok kaybolmaya yüz tutmuş ses sanatçımızı ve sözlerini gündeme getiren Kemal Deniz kardeşimizin, bu işe belli bir kadroyla öncülük etmesinin şehrimizin tanıtımına büyük katkısının olacağını düşünüyorum. Bu konu kendisine önerildiğinde, şehrimize hizmet etme noktasında her türlü katkıyı vereceğini düşünüyorum. Gelecek tanıtım günlerimizde bu anlamda yerini alacağını umuyorum.

Gelelim şehrimizin tanıtımında en önemli işlevleri görecek olan; yeme içme kültürümüzün ve üretilen ürünlerimizin tanıtımına.

 Atatürk Kültür Merkezinin dışındaki araçların giriş kısmının hemen ön kısmında çadırlardan oluşan iki stant var. Bunlardan biri tanıtım günlerine katılanların yemeklerini yedikleri çadır lokanta standı. Diğer çadır stand ise, üretilen ürünlerin atışa sunulduğu yer. Bu çadır stantların hiç biri tanıtımı yapılan illerin ne yemek kültürünü, ne de ürettikleri ürünlerin tanıtımı ile ilgili. Atatürk Kültür Merkezinde o hafta hangi ilin tanıtımı yapılıyorsa, lokanta kısmının giriş kısmına ve duvarlarına o ilin tanıtım bezleri asılıyor. Diyelim ki örneğin; Elazığ ilinin tanıtımı yapılacak, Yemek yenecek alanın duvarlarına ve giriş kısmına ‘Elazığ Sofrası’ asılıyor. Diğer bir hafta Erzurum tanıtım günleri ise Elazığ kaldırılıp, yerine Erzurum asılıyor.

Diğer çadır standında ise o ilin sözde üretilen yeme içmeye kültürüne ait ürünlerin sergilendiği onlarca tezgâh sıralanmış. Bu tezgâhların üzerinde ‘Malatya Beydağı peynir ve yağları’,  ya da ‘Malatya tulum peyniri ve balları’ diye afiş bezler asılmış. Bu tezgâhların 99’u bizim Malatya’mızın ürünlerine ait olmadığını orayı gezen ve yemeğini yiyen basın mensubu arkadaşlarımız ve hemşerilerimizle birlikte bunları izledik ve konuştuk. Bize ait olmayan ürünlerin bizim adımıza satışa sunulup Malatya’mız ürünlerini adının ve tadının bozulmasına izin vermemeliyiz. O zaman ne yapmalıyız?

Atatürk Kültür Merkezinin merdivenlerinin önünde sağlı sollu boş müsait alanlar var. Bu alanlardan birine ‘Kitap Fuarımızda’ kurduğumuz iki çadır standımız vardı ya, biri yeme içme diğeri kitapların teşhir edildiği stantlar. Birinde Malatya’mıza ait ve bizim yemeklerin yapıldığı ve yanı başında yemeklerin yeneceği ve lokanta olarak kullanacağımız bir stant ve bunun içeriden geçiş kapısı ile, Malatya’mızın kaysı, pestil, kesmece, bulgur, yağ, peynir, elma armut ve daha onlarca ürettiğimiz ürünlerin tezgahlara konulup satışa sunulan stant.

Bu iki standın ve bölümlerinin koordinesini yapmak üzere bu güne kadar yapıp ettiklerine bakarak iki ismin bu kadim kültürümüzün tanıtımına büyük katkılarının olacağını, ve bu işi hakiyle yapacaklarına inanıyorum. Esenlik Genel Müdürümüz Hulusi Boyraz kardeşimiz. Diğer kardeşimiz ise Malatya Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürümüz Halil İbrahim Kılıç. Peki, bu kardeşlerimiz Malatya’mıza hangi değerleri katmışlar.

Esnelik Genel Müdürümüz Hulusi Boyraz’ın;  Malatya’mızda Esenliği bir ‘Marka’ haline getirdiğine tanık oluyoruz.  Esenliğin hemşerilerimizi n hizmetine sunduğu ve sosyal hizmet mantığı ile işlettiği kafe ve lokantaları sıklıkla uğradığımız ve dinlendiğimiz mekânlar haline dönüştürmüştür.  Esenliğin ayrıca ürettiği ürünlerin Esenlik Marketlerdeki reyonlarda yerlerini alması teşhir edilmesindeki deneyimleri, ‘Malatya’mızın Tanıtım Günlerindeki’  gerek ürünlerimizin, gerekse mutfak kültürümüzün sunulmasındaki stantların teşhir edilmesine önemli katkılarının olacağını düşünüyorum.

Halil İbrahim Kılıç kardeşimizin ‘ Malatya’mız Mutfak Kültürüne Katkılarını’ benim değil 3 Eylül 2017 tarihinde Hürriyet Gazetesindeki köşesinde yazan Mehmet Yaşin’in kaleminden okuyalım. Önce ‘Malatya Vejetaryen Mutfağının Merkezi Olabilirdi’ diye bir başlık atmış. Sonra diğer köşe yazısından kısa bir alıntı. ‘Ot yemeklerini alt alta sıralayınca Ege Mutfağı’nın Malatya’nın eline su dökemeyeceğini düşündüm. Bunların kimi kavrularak, kimi börek içinde, kimi pilavla, kimi salatayla, kimi çorbada, kimi de çiğ olarak yeniyor.

Bu hafta aslında bayram yemekleri ile ilgili bir şeylerden bahsetmeye niyetliydim. Yazı arşivimi karıştırınca, bu konuda çok şeyler yazdığımı gördüm. Yeni ne yazabilirdim? Kütüphaneme başvurdum. Masamın üstünü kitaplarla doldurdum. Tam “boşuna gayret” diyordum ki, sıra Malatya Mutfağı’nı tanıtan kitaba geldi. Büyük boy, kalınca bir kitaptı. Önsözünde, kitabı oluşturabilmek için yüzlerce kişiyle röportaj yapıldığı belirtiliyordu. Hazırlayanlar, İbrahim Halil Kılıç, Işın Polat, Bedriye Başaranlar, Şeref Çakar’dı. Aralarından yalnızca İbrahim Halil Kılıç’ı tanıyordum. Malatya’da yaptığım televizyon çekimlerinde bana yardımcı olmuştu. Bu mutfağı en iyi bilenlerden biriydi. Kendini bu mutfağın tanıtımına adamıştı adeta. Kitap, ilçe ilçe mutfak kültürünü anlatıyor,

Yemeklerden örnekler veriyordu.’ Diyor yazarımız. Devamını yazarın Hürriyet gazetesindeki köşesinde okuyabilirsiniz.

Bu köşe yazımda şehrimizin kadim kültürü ve birikimini ‘Malatya Tanıtım Günlerinde’ en iyi şekilde hazırlayacak ve sunacak üç kardeşimizden Kemal Deniz, Hulisi Boyraz ve Hailil İbrahim Kılıç’tan söz ettim.

Oysa ‘Tanıtım Günlerimize’ katkı sunacak onlarca hemşerilerimizin olduğunu da biliyorum. Bunların katkılarını ortaklaştıracak bir anlayışa ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Gelecek tanıtım günlerimizde ve diğer etkinliklerimizde de bu ortaklığımızı zenginleştirecek ve çoğaltarak gerçekleştireceğine inandığım Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın ve ekibinin bu ortaklığımızın oluşmasını sağlayacaklarına inanıyorum.      


 

 

 
Etiketler: ‘Malatya, Tanıtım, Günlerine’, İçeriden, Bakış, (4),
Yazarın Diğer Yazıları
24 Eylül 2018
Bugün İnönü Üniversitesine Yol Alırken…
04 Nisan 2018
BİLSAM Ne Mi Yapıyor?
12 Şubat 2018
Yoksulluk ve Zenginliğin Kaynağı Üzerine
30 Kasım 2017
Niçin ‘Etkinliklerimizi’, Neden ‘Film Festivallerimizi’ Seviyorum (2)
29 Kasım 2017
Niçin ‘Etkinliklerimizi’, Neden ‘Film Festivallerimizi’ Seviyorum (1)
25 Ekim 2017
‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (3)
24 Ekim 2017
‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (2)
23 Ekim 2017
Ankara’da Gerçekleştirdiğimiz ‘Malatya Tanıtım Günlerine’ İçeriden Bakış (1)
18 Ağustos 2017
Valimiz Ali Kaban’ın Kayısımız Üzerine Söyledikleri ve Düşündürdükleri
15 Mayıs 2017
Kavramlar Zihnimizin Aynasıdır
02 Mayıs 2017
Kitap Fuarımıza Gün Sayarken
24 Nisan 2017
‘BU ÇAĞRIM'
13 Nisan 2017
Hayat; Yolunu Döşemeye Bağlı
27 Mart 2017
Dünyada Neler Oluyor?
21 Mart 2017
Kavramlar Kafamızdaki Yerini Almayınca (2)
20 Mart 2017
Kavramlar Kafamızda Yerini Almayınca (1)
16 Mart 2017
Düşünce Felsefesi Neden Önemli
14 Mart 2017
Bizdeki Evet-Hayır, Avrupa Irkçılığı Ve İslamafobi, ‘Üretim Sürecinin’ İçinde
14 Şubat 2017
Kıymetli ve Değerli Torunlarım…
07 Şubat 2017
Suyumuzun yol hikâyesi devam edecek ancak (9)
06 Şubat 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (8)
01 Şubat 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (7)
30 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (6)
29 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (5)
25 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (4)
24 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi (3)
23 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikayesi…(2)
23 Ocak 2017
Suyumuzun Yol Hikâyesi…(1)
03 Ocak 2017
İyi ve Kötü
27 Aralık 2016
Bu dillere son bir sözüm olacak
25 Aralık 2016
Kim sol - Ya da sol nedir?
20 Aralık 2016
‘Ne diyeyim!’
18 Aralık 2016
Bu nasıl zihniyet yoksunluğu?
16 Aralık 2016
Ahmet Çakır Başkan ‘yola devam, durmak yok’
14 Kasım 2016
Maski Genel Müdürümüz Dr. Özgür Özdemir
27 Ekim 2016
Büyükşehir Belediyemiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Üniversitemiz Bu Sorunumuz Birlikte Ele Alıp Çözerler mi? (3)
25 Ekim 2016
Büyükşehir Belediyemiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Üniversitemiz Bu sorunumuzu Birlikte Ele Alıp Çözerler mi? (2)
24 Ekim 2016
Büyükşehir Belediyemiz, Mili Eğitim Müdürlüğümüz, Üniversitemiz, Bu Sorunumuzu Birlikte Ele Alıp Çözerler mi? (1)
07 Ekim 2016
Film Festivalimiz neden ertelendi?
04 Ekim 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (8)
03 Ekim 2016
'Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı' (7)
30 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (6)
29 Eylül 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (5)
28 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (4)
27 Eylül 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (3)
26 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (2)
25 Eylül 2016
Yeşilyurt Kent Kimliği Çalıştayı (2)
24 Eylül 2016
YEŞİLYURT KENT KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI (1)
30 Ağustos 2016
15 Temmuz Destanı
25 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (5)
23 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (4)
22 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (3)
18 Ağustos 2016
15 Temmuz Kalkışması Neyin, nesi imiş? (2)
18 Ağustos 2016
15 Temmuz 2016 Kalkışması Neyin nesi! (1)
14 Temmuz 2016
İnönü Üniversitesi Rektörlük seçimi üzerine
30 Haziran 2016
Facebook ve bilimle ilişkimiz (3)
28 Haziran 2016
Facebook- Medya-Bilim nereye? (2)
24 Haziran 2016
Facebook'u Doğru Okuyabiliyor Muyuz? (1)
16 Mayıs 2016
‘’Toplum Aslantepeyi Sahipleniyor’’
25 Nisan 2016
Şu mesele var ya! Şu mesele!
21 Nisan 2016
Büyükşehir Belediyemiz yetkililerinin bu konularda Yetkilerini kullanmalarını bekliyorum (3)
20 Nisan 2016
Büyükşehir Belediyemiz yetkilerinin bu konularda Yetkilerini kullanmalarını bekliyorum (2)
19 Nisan 2016
Büyükşehir Belediyemiz yetkililerinin bu konuda Yetkilerini kullanmalarını bekliyorum (1)
13 Nisan 2016
Tarım Fuarımız ve düşündürdükleri
23 Mart 2016
Herkes konuşuyor, Üniversitemiz yine susuyor?
04 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup
03 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (9)
02 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (8)
01 Şubat 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (7)
31 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık Mektup (6)
28 Ocak 2016
Üniversitemiz Rektörü Cemil Çelik’e açık mektup (5)
27 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (4)
26 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (3)
25 Ocak 2016
Rektörümüz Sayın Cemil Çelik’e açık mektup (2)
24 Ocak 2016
Rektörümüz Cemil Çelik’e açık mektup (1)
12 Ocak 2016
Aydınlarımıza ne oldu böyle!
Haber Yazılımı