Yazı Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 10:03
 
Mazbatalar Alındı, Kollar Sıvandı
A.Erol KURHAN
erolkurhan@hotmail,com
 
 

Bir mahalli idareler seçimini daha geride bıraktık ve YSK'ya itiraz sürecide sona ererek, mazbatalarını alan başkanlar kolları sıvayıp işe koyuldular.

İstanbul hariç ülkede sonuçlanmayan seçim kalmadı. 

İtirazlar edildi, incelendi, reddedildi derken, Malatya'da da ilk gün alınan sonuçlarda bir değişiklik olmadı ve AK Parti; Büyükşehir, merkez ilçeler Yeşilyurt ve Battalgazi, Doğanşehir, Darende, Yazıhan, Pütürge, Kale ve Doğanyol'da, CHP; Arguvan, Hekimhan ve Arapgir'de, MHP; Kuluncak'ta, bağımsız aday Ali Kazgan ise Akçadağ'da başkanlığı kazanmış oldu.

Bu ilçelerden Büyükşehir, Battalgazi, Darende, Hekimhan, Pütürge, Kuluncak, Arguvan, Kale ve Doğanyol'a yeni yüzler başkan olurken, Yeşilyurt, Doğanşehir, Akçadağ ve Arapgir eski başkanları ile yola devam kararı aldılar.

Tüm partiler seçimden çıkan sonucu elbette değerlendirecektir ancak, acaba tespit ettikleri hataları veya başarıları nasıl değerlendireceklerini de zaman gösterecek.

Burada, önemli olan Malatya'nın, ilçelerinin ve halkının kazançlı çıkmasıdır. Tüm ilçelerimizde sorunlar vardır.  Bunlardan, göçü engellemek için yerel değerlerin kazançlı hale getirilmesinden, sağlık sorunlarının en aza indirilmesine, sportif faaliyetlerden, yaşam kalitesini yükseltmeye kadar bir çok sorun çözüm bekleyecektir.

Büyükşehir'in de işi kolay olmayacaktır. Başta trafik ve işsizlik sorunu başkan Gürkan'ın başını ağrıtacaktır.

Her gitti semtte, yaşam şartları dile getirilecektir. 

Büyükşehir sınırları içerisinde bir çok noktada akşam hava karardığında hayatın bittiğini söyleyeceklerdir. 

Ülkenin geleceği olan gençlerin spor yapamadıklarını, semt sahalarının yokluğundan bahsedeceklerdir.

Malatya'nın yalnızca nüfus olarak Büyükşehir  olmaması gerektiğini vurgulayacaklardır. 

Başkan Gürkan'ın işi kolay olmayacaktır. Küçük ve orta ölçekli sanayi siteleri Malatya'nın merkezinde yer alır duruma gelmiştir ki, istimlak konuları kafa ağrıtacaktır.

Depreme dayanıklı olmadığı tespit edilen binaların bir an önce yıkılması gerekiyor ki, bu nasıl olacak zaman gösterecek.

Malatya'nın mutlak surette bir sivil hava alanına gerek vardırki, bunun çözümünde büyükşehir belediyesi liderlik yapacaktır.

Kayısının durumu gerçekten içler acısıdır. Bunu en iyi Ziraat Mühendistleri Odası anlatabilirki, büyükşehir bu işinde peşini bırakmamalıdır. 

Kayısı Fuarı yıllardır unutturulmaya çalışıldı gitti. İnşallah bu yıl fuar tekrar hayata geçer. Ancak bu fuar müzik festivali haline getirilmemeli, kayısının toprağa dikiminden sofralarda yer almasına kadar geçen süreçle ilgili sempozyumlar, konferanslar gerçekleştirilmelidir. Aksi halde hasta yatağında olan kayısıyı iki müzisyeni davet ederek iyileştirmek mümkün olmayacaktır.

Bir de TOKİ varki evlere şenlik. Buralarda ikamet eden on binlerce vatandaşlar, çatır çatır büyükşehirde yaşamanın bedelini ödüyor ama okulu yıkık dökük, sağlık kurumu aile hekimliğinden öte değil, emniyetini sağlayacak bir karakolu yok. Yani TOKİ yok yok yok. 

Bunlar nedeniyle Başkan Gürkan'ın işi zordur. Ancak ilk günden itibaren kolları sıvayan başkanın kısa sürede büyükşehiri toparlayacağı ümitlerimiz yüksektir.

İnanıyoruz ki ; 5 yıl sonra, Malatya bir Kayseri, bir konya, bir Gaziantep gibi gelişmiş,  sorunlarını en aza indirmiş, yaşam kalitesi yüksek il olacaktır.

 
Etiketler: Mazbatalar, Alındı,, Kollar, Sıvandı,
Haber Yazılımı