Yazı Detayı
02 Şubat 2018 - Cuma 08:38
 
Midemizi Bulandırmayın!
Onay Ozan
onayozan_44@hotmail.com
 
 

Yolda yürürken gördüğüm ve en nefret ettiğim bir manzaradan bahsetmek istiyorum. Birçok insanın sokaklara tükürme manzarası, içimi acıtıyor. Neredeyse her adım başında balgam görüntüsü. Yazarken bile midem bulanıyor, belki sizin bile okurken mideniz bulanacak. Ama ben konuyu dile getirmeyi, zorunlu htim.

Öyle ki; Geçenlerde bir haber için Göztepe mahallesine gittim. Otobüsten indim ve mahallenin başına geldiğimde, benim önümde bir baba oğul, onların önünde ise orta yaşlarda erkek bir vatandaş yürüyordu. Orta yaşlı dediğim şahıs, birden hem ağza gelen balgamı, hem de burnunu sokak ortasına sümkürdü. O anda küçük çocuk babasına dedi ki, “baba bu adam ne yapıyor” babası da, ne yapacak oğlum görgüsüzlük, saygısızlık yapıyor. Onun ağzından çıkan balgam mikrop bizleri hasta edecek, bu saygısızlık işte dedi. Çocuğuna altın öğütlerde bulunan baba “Sen sen ol aman ha bu adamın yaptığını yapmayasın, çevrene ve toplumun sağlığına karşı duyarlı ol” nasihatin de bulundu.

Biz, aileler başta olmak üzere çocuklarımıza bu tür nasihatler vermeliyiz. Yanında sürekli kağıt mendil, peçete tarzı bir şey taşı. Ağzına balgam gelse bile kimsenin görmemesi için peçeteye tükür, sağlığımız etkilememesi için katla ve çöp kutusuna at diye önerilerde bulunabiliriz. Bu birkaç cümle ile belki ileride bu tür manzara ile karşılaşmayız diye düşünmekteyim.

 Bilmiyorum bu konu ile ilgili daha önce bir çalışma yapıldı mı? Vatandaşlar, yollara sümkürmesin diye bilinçlendirmeye çalışıldı mı ki sanıyorum yapıldı. Ama yapıldıysa da yetersiz olduğunu düşünüyorum. Yapılmadıysa da acilen bu konu hakkında bir bilinçlendirme kampanyası yapılmalı. Düşünürken bile midemizi bulandıran o görüntüyü en azından görmemiş oluruz.  

Buradan yola sümküren vatandaşlara seslenmek istiyorum, sağlığımızı tehdit etmeyin, midemizi bulandırmayın. Kendinizi düşünmüyorsanız, çevrenizi ve başkalarının sağlığını düşünün.

 
Etiketler: Midemizi, Bulandırmayın!,
Haber Yazılımı