Yazı Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 08:52
 
Öfke Kontrolü için 5 Altın Kural
Merve Uçkaç
 
 

Hepimiz gün içinde ‘Öfke’ duygusuyla karşılaşıyoruz. Kimimiz sık sık, kimimiz nadiren.. Mutlu olmak kadar öfkelenmekte çok doğal bir duygu aslında. Önemli olan ise bu öfkeyi nasıl yansıttığımız!

Öfke, fiziksel sağlığımızı etkiler. Yale Üniversitesinin araştırmalarına göre öfke, bağışıklık sistemini düşürmektedir. Journal of the National Medical Associationın yaptığı bir başka araştırma ise, öfkenin  9 oranında kalp krizi geçirme ihtimalini artırdığını söylüyor. Peki öfke sağlığımız için bu kadar zararlı ise, bununla nasıl baş edebiliriz?

ÖFKE ANINDA YAPILMASI GEREKENLER;

1) Nefes Egzersizi Yapın

Öfke seviyenizin arttığını düşünüyorsanız eğer 2-3 dakikalık derin ve yavaş nefes egzersizi yapmak duygu kontrolünüzü artıracaktır.

2) Öfke Kaynağını Yazın

Öfkelisiniz, nefes egzersizi yaptınız ve şimdi sıra öfke kaynağını belirlemekte. Bir kağıda öfkelendiğiniz şeyi yazın. Mesela; Trafik olabilir, eşinize öfkeli olabilirsiniz, çocuğunuza öfke duyabilirsiniz, işinize öfke duyabilirsiniz.. Tüm bu sebepleri bir kağıda yazın. Bu uygulama farkındalığınızı artırıp öfkeyi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

3) Mantığa Bürümek

Diyelim öfkelendiniz. O kadar öfkelisiniz ki duvarı yumruklamak dahi istiyorsunuz ama bunu yapmak yerine nefes aldınız, öfke kaynağını belirlediniz. Şimdi sırada, öfkeyi mantığa bürümek var. Nasıl mı? Bir takvim alın önünüze ve düşünün bu öfkeniz ne kadar uzun sürecek? Yarın devam eder mi? Muhtemelen Evet. Peki diğer gün? Olabilir. Peki 1 hafta boyunca? Muhtemelen Hayır.

Bu şekilde süreci duygu durumunu sürece yayabilirsiniz. Bu, öfkeyi yönetebilme becerinizi geliştirecektir. Öfke anını geçirdik diyelim. Bu tekrardan öfkelenmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Öfke duymak çok doğal bir duygudur. Gün içerisinde yaşanan mutluluk, üzüntü, kaygı kadar normal bir duygudur, öfke. Uzun vadede öfke ile olan ‘şema’mızın değişmesi gerekiyor. Böylece öfke kontrolü adına sağlıklı ve uzun değişimler oluşturabiliriz.

UZUN VADELİ ÖFKE KONTROLÜ İÇİN;

1) Düşünce ile Egoyu Birleştirmeyin!

Bir konudaki düşüncenizle benliğinizi birleştirirseniz, öfkelenmeniz kaçınılmaz olacaktır. Düşünceniz ile benliğiniz arasında ilişki olduğunu düşünmek, düşünceye yapılan her eleştiriyi, benlik bütünlüğünüze yapılan bir tehdit olarak algılamanıza neden olabilir.

2) Sözleri Kişisel Algılamayın

Size karşı söylenen olumsuz içerikteki söylemleri kişiliğinize söylenmiş gibi algılamak öfkelenmenize neden olabilir. Halbuki olumsuz içerik ve kişiliğiniz birbirinden ayrı iki durumdur.

3) Kendine İzin Ver!

Günlük hayatta çoğu zaman çok az şeye ‘ihtiyacımız’ var, geri kalanlar ise ‘isteklerimiz’. Bunun farkına varıp bir öncelik sırası belirlemek duygu yönetiminde başarılı olmamızı sağlar.

Duyguları ifade ederken aşırı ifadelerden uzak durmanız sizin için yararlı olacaktır. Asla, Hep, Hiç gibi ifadeler yüksek seviyede duyguları güdüler. Bu durumda öfke kontrolünün temelini oluşturabilir.

4) Beden Farkındalığınızı Artırmak!

Farkındalık, şimdiki deneyimin bilincinde olma ve onu kabul etme anlamına gelir. Farkındalıkta düşünce, duygu ve bedensel durumlar yargılanmadan kabul edilir. Farkındalık dikkatin negatif bir şekilde kendine odaklanmasını önlediği için öfke kontrolüne yardımcı olur.

5) Durumun Gerçek Sebebini Öğrenmek

 İnsanların Psikolojik durumları kimi zaman fizyolojik durumlarından çok etkilenebilir. Diyelim ki eşler arasında bir tartışma başladı, taraflardan biri fark etti ki öfkesinin asıl sebebi baş ağrısı. Bu durumda tartışmaya ara verip, fizyolojik durum ortadan kalktıktan sonra devam etmek daha sağlıklı olacaktır. “ Şu anda başım ağrıyor, bunu daha sonra konuşabilir miyiz? ” denebilir.

Öfkemizin bizi değil, bizim öfkemizi yönettiğimiz bir hafta dilerim!

 
Etiketler: Öfke, Kontrolü, için, 5, Altın, Kural,
Haber Yazılımı