Yazı Detayı
02 Ocak 2017 - Pazartesi 10:32
 
ÖLMEK NE GARİP ŞEY ANNE
Murat Bilim
 
 

   Seksenli yıllar Bursa'da öğrenciyim bir gün Altıparmak caddesinde gezinirken Burç pasajına daldım.Üst kattaki bir kasetçide son ses bir özgün şarkı çalıyor.''ölmek ne garip şey anne,öptüğüm kızlar geliyor aklıma''kimdi bu beni bir anda alıp başka yerlere götüren tok sesli, kirli sakallı adam.Pasajdaki kitapçı arkadaşıma sordum kim bu şarkıyı söyleyen Ahmet Kaya, bilmiyor musun?Ahmet Kaya hem de senin hemşerin.Acaip derecede hoşuma gitmişti.Biz o yıllar kendimizi siyasi yelpazenin her hangi bir yerine oturtmaya çalışıyoruz.İslamcıyız ama biraz farklıyız. Alışıla gelmiş İslamcı anlayışına göre hem yeni oluşturmaya çalıştığımız paradigmamızla hem giyim kuşamımızla,saçımız sakalımızla kendimize yeni isim arayışı içindeyiz.Şairin dediği gibi ''kendimize acı bir kök tadı seçmişiz.''Sorgulayan,kolay kolay teslim olmayan,abicilik oynamayan,sıkılmış yumruğumuzla farklı sloganlar atan alışılmamış ritüeller,bol cepli parkalar giyinen,uzun saçlarımızla,kirli sakalımızla,kumaş pantolondan vaz geçmiş,bir yandan Seyyid Kutup,Ali Şeriati,Mevdudi,Muhammed İkbal hatta Seyyid Hüseyin Nasr,Rene Genon okuyan öteki tarafta Elimizde Nazım'ın şiir kitabı,İsmet Özel'in Erbain'i,Sezai Karakoç,Necip Fzıl,Attila İlhan gibi her düşüncede kitaplar okumayı deneyen Tolstoy'un İvan İlyiç'in ölümü,Milan Kundera'nın Var olmanın dayanılmaz hafifliği,Dostoyevski,Umberto Eco daha neler.Geceleri devleti yeniden şekillendirirken sohbet arasında Ahmet Kaya'nın sesi eksik olmazdı.

   Bir anda susupus olur Maltepe sigarasından çekilen duman koro halinde üflenince odada göz gözü görmez hale getirirdi.Nevzat Çeliğin şiiriymiş ''ölmek ne garip şey anne'' Ardından ''öptüğüm kızlar geliyor aklıma''bizim değerlerimize biraz ters gelse de hoşumuza gitmiyor da değildi hani.On iki eylül askeri darbenin izleri hala tüm ağırlığıyla üzerimizde duruyor olsa da biz bunu entellektüel düşüncelerle bertaraf etme peşindeyiz.

 

  Kimimiz İran devrimine sempatik bir yaklaşım sergileyip devrim lazım bize diye düşünürken,kimilerimiz biraz daha mezhep kaygısıyla bu işe mesafeliydik.Yeni kurulmuş İslamcı partiye destek olanlarımızla bunun doğru olmayacağını savunanlarımız arasında kıyasıya fikir çatışması yaşanırdı.Yazımın başında dediğim gibi bu alanda yeni bir paradigma peşine düşmüş farklı argümanlarla geleneksel anlayışa baş kaldırmıştık.Tartışmanın oktavı hayli yüksekti.Ama Ahmet Kaya o tok sesiyle yükselen ses tonumuzu bastırıyordu.

 

   ''Beni burada arama anne,saçlarına yıldız düşmüş ağlama anne...''

  ''Tören adımlarıyla ölmek ne garip şey anne...''

 

  O yılları düşündüğümde çok önemli şeyler becermişiz diye düşünüyorum.Ölmenin ne garip şey olduğunu aradan geçen bunca yıllara rağmen hala irdelemeye devam ediyoruz.Hele hele Ortadoğu'nun ölüm tarlalarına dönüştüğü bu dönemde hayat acının ve kederin en ağır şekliyle coğrafyamızı bir melal denizine çevirmiş durumda.Ölüm haberleri bu nesil için sıradanlaştı.Ölmek artık sadece rakamları ifade eder oldu.Oysa o yıllarda verdiğimiz mücadele böyle olsun istemezdik.Ölüm çok garip bir şeydi.

 

  Bu gün yaşadığımız coğrafyada ölenlerin neden öldüklerini hiç anlamlandıramıyoruz.O şarkıyı bir daha bir daha dinlemek istiyorum.Ama o yılların hazzıyla dinleye bilirmiyim bunu bilemiyorum.

 

  Geliştirdiğimiz o düşünceleri gerilerde bırakıp hala özlemle yad ederken geldik 2017 ye her geçen yıl acılarla geçiyor. Yeni yıla güzel  temennilerle giriyor olsak da bu temennilerimiz daha yılın başında hayal kırıklığına uğruyor. Her yeni yıl yüreğimizde yaralar bırakarak terk ediyor bizi.Ölümler çok garip şekilde ortada duruyor.

 

  Evet tören adımlarıyla bir,bir ölüyoruz.Öptüğümüz kızlara gelince böyle şeyler aklımıza gelmiyor.Gelmiyor çünkü öpmek sevginin pratize edilmiş şeklidir.Bu sevgiyi bitirdik böyle giderse bir birimizi öpmeye fırsat bulamadan garip bir şekilde ölüp gideceğiz.Ahmet Kaya öldü doyasıya öpemeden,öpülmeden.Her gün seyrediyoruz tören adımlarla ölümleri.Vay be ölmek ne garip şey.Anne bana bunu anlatmadan niye öldün ki.

 

  Her şeye rağmen ben yinede yeni yılın herkese,bütün güzel insanlara garip olan ölümlerden  uzak güzel şeyler getirmesi dileğiyle herkesin yeni yılını kutluyorum.

 

  Selam,sevgi,dua...

 
Etiketler: ÖLMEK, NE, GARİP, ŞEY, ANNE,
Haber Yazılımı