Yazı Detayı
14 Kasım 2017 - Salı 08:51
 
"Ölür İse Ten Ölür Canlar Ölesi Değil"
Erdoğan Ünverdi
 
 

İslam inancı dahil bütün diğer dinlerin ortak paydası ölümün bir son değil, bir başlangıç olduğu gerçeğinde birleşmeleridir.

Ölüm bir son değil, ölüm yeni bir hayata doğmak demektir, ölümle dünya hayatının sona erdiği ve yeni bir hayatın başladığına inanılır.

İslam inancında (ahiret) inancı imanın şartlarından bir tanesidir. Bu konuda İslam inancını en iyi anlayan canlar şüphesiz Alevilerdir. Aleviler kişi için öldü demez, Hakka yürüdü, Hakka göçtü derler.

Yunus Emre bu konuyu ne kadar güzel ifade etmiş okuyalım:

"Ölür ise ten ölür, canlar ölesi değil" Aslında ölen ettir, kemiktir can dediğimiz ruh ölümsüzdür.

İnsanlar için ölüm yoktur, devriye dediğimiz yer değiştirme, devir daim vardır, geldiğiniz yere yeniden dönmek olayı vardır. İnsanlar önce (Bezmi elest) dediğimiz ruhlar aleminde yaratılır daha sonra ete kemiğe bürünüp doğumla dünyaya intikal ederler.

İnsanlar dünya yaşamından sonra ölümleriyle geldikleri yere (Bezmi elest) ruhlar alemine tekrardan geri dönerler. Bu geliş ve gidişlere tasavvufta devriye, devir daim (dönmek) denir.

Demek ki insanlar için gerçek bir ölüm yok, yer değiştirme var. Dünya hayatının sonundaki ölümle, uhrevi hayata doğma var. Ölüm dediğimiz olay aslında yeni bir yaşamın başlangıcıdır.

 

Hadis "Dünya ahiretin tarlasıdır ne ekerseniz onu biçersiniz" Dünya hayatı ahiret hayatına bir hazırlık aşamasıdır, ahret hayatınızı dünyadaki davranışınızla siz tayin edeceksiniz, kendi kaderinizi kendi ellerinizle, kendiniz tayin edeceksiniz. Dünya hayatı insanlar için bir sınavdır, sınavı ne kadar az hasarla  atlatırsanız uhrevi hayatta o kadar rahat bir hayat sürersiniz. Dünyevi hayatta yaptığınız iyilikler ve kötülükler ahiret hayatınızdaki yerinizi tayin edecektir, yapacağınız iyilikler karşılığında cennet ile ödüllenecek, yapacağınız kötülükler karşılığında ise cehennem denen bir ateş çukurunda cezaya tabi tutulacaksınız.

Dünyevi hayatta yapacağımız eylem ve amellerle uhrevi hayattaki yer ve statümüzü kendimiz belirleyeceğiz. Aşkı-Niyazımla…

 
Etiketler: "Ölür, İse, Ten, Ölür, Canlar, Ölesi, Değil",
Haber Yazılımı