Yazı Detayı
16 Kasım 2017 - Perşembe 08:40
 
Orta Doğu Neden Kan Ağlıyor
Ayçin Zengin
 
 

Orta Doğu; ilk insanın yaşadığı, ilk semavi dinin geldiği, ilk medeniyetlerin kurulduğu tarihin başladığı yer. Peki insanlık tarihinin başladığı Orta Doğu neden hep karışık?

            Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerinin birbirine en yakın olduğu bu coğrafya; Dünya’nın en büyük medeniyetlerinin kurulduğu ve yok edildiği yer. Günümüze gelirsek İran, Irak, Mısır, Lübnan, Suudi Arabistan, Yemen, Türkiye gibi devletler karışıklık içinde. Bu karışıklık dışında bu devletlerin diğer ortak noktası Müslüman olmaları.

            Amerika ve Avrupa, Orta Doğu’yu hep karıştırıyor, hep sömürüyor. Neden mi? Bunu en önemli nedeni tabi ki İslam karşıtlığı… Diğer önemli nedeni ise yer altı zenginlikleri. Bu zenginliklerin kullanılmaması, İslam dininin yaşatılmaması için kaos ortamı şart. Ülkelerin iç dinamiklerini çok iyi analiz eden büyük güçler; onları nasıl karıştıracağını da çok iyi biliyor. Kendi yerel halkını bile birbirine düşman ediyor.

            Örneğin Türkiye… Sağ-sol, Alevi-Sünni, Türk-Kürt gibi pek çok çatışma ile ayrıştırılmış, halkı birbirine kırdırılmıştır. PKK, PYD, YPG terör örgütlerinin faaliyetleri İran, Irak, Suriye, Türkiye gibi ülkelerin sürekli iç karışıklık yaşamalarına sebep olurken; büyük güçler bundan yaralanıp terör örgütlerine silah satarak zengin oluyor. Yani bu tam bir kısır döngü!

            Büyük güçlerin halkı refah içinde yaşarken; İslam ülkelerinin halkı hep eziliyor. “Bu sorunlardan nasıl kurtulabiliriz?” diye halkın düşünebilmesine izin verilmiyor. Çünkü halkların tek bir derdi var: Geçinebilmek, eve ekmek götürmek… Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayamayan bir insan; daha üst düzey bir isteğe geçemez. Yani derdi geçinmek olan bir insan; “Uranyumu nasıl enerjiye dönüştürebilirim?” sorusunu sormaz; soramaz kendine…

            İşte İslam ülkelerinin sorunu bu. Büyük güçlerin de planı bu. Bu plan çok açık. Orta Doğu terörle hep karıştırılacak, halkı hep yoksul bırakılacak. Devletler, terörle uğraşacak; bu ülkelerin halkları ise “geçimden” başka bir şey düşünemeyecek. Böylece Orta Doğu hep kan ağlayacak… Peki çözüm ne? Aslında sorunu bildiğimiz gibi çözümü de biliyoruz. Çözüm bir olmak, birlik olmak… Peki neden olamıyoruz? İşte asıl cevaplanması gereken soru bu… 

 
Etiketler: Orta, Doğu, Neden, Kan, Ağlıyor,
Haber Yazılımı