Yazı Detayı
11 Mayıs 2019 - Cumartesi 10:43
 
Paha Biçilmeyen Tek Şey Anne Sevgisidir
İmmihan TOPAÇ
gazete
 
 

Mayıs ayının ikinci Pazar günü birçok ülkede ve ülkemizde her yıl anneler günü olarak kutlanmaktadır. Ancak anneleri sadece bugünde hatırlayarak, onlara sadece bugünde sevgi göstermek oldukça yanlış bir davranıştır.

“Annenin” önemini kelimelerle anlatmak, hayatımızdaki yerini tam ifade edebilmek çok ama çok güçtür.

Bize bunca hizmetler veren kol kanat geren annelerimizin üzerimizdeki hakkı ödenmeyecek kadar çoktur. Onları üzmemek, “of!”  dedirtmemek bizim görevimizdir.

Annemiz bizi dünyaya getiren yaşamı boyunca da bizim en büyük destekçimiz olan bir bakıma hayatımızdaki mucizedir.

Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar. Atasözünden de anlaşıldığı gibi koruyup kollayıp aynı zamanda da sevgisini ve şefkatini gösterebilir? Ya da o insanın kendince tanımladığı sevgi kavramı anne sevgisinin ne kadar yakınında geçebilir?

Annenin sevgisi ve bu anne sevgisini, çocuğun hissedebilmesi o kadar özel bir duygudur ki bu özel duyguyu da tek bir güne sığdırma çabası boştur bence.

Anne insanlık hayatında, bir benzeri daha bulunmayan kutsal bir varlıktır.

Başka hiçbir varlık onunla ölçülemez ve ona benzetilemez. Anneler gününde, her çocuğun annesine, gücü yettiği ölçüde, bir anlam vermesi, o günün yerleşmiş ve çok güzel bir geleneğidir. Anneler dünyayı şekillendiren kadınlardır.

Nesiller boyunca dünyada var olan kültür ve medeniyet akslarının belirlenmesinde anne eksenini ihmal ederek düşünmek imkânsızdır.

Annesiz bir toplum mümkün değildir.

Anne medresedir. Anne üniversitedir. Anneden ala okul mu var?

Anaokullarına ihtiyacımız var mı bilemem.

Annelerimize ihtiyacımız olduğu aşikârdır. Annesiz yaşayamayız, var olma sorunları yaşamanın nedeni anne şefkatinden uzak olmaktan başka bir şey değildir.

Ve unutmayalım ki annelerimiz değer verdiğimiz ancak iyi bir evlat olarak ve dünyaya faydalı yaşayarak gösterebiliriz. Anneleri mağrur eden ancak insanlığa hizmet eden evlatlarıdır. Tarihi, uygarlığı, büyük keşifleri, buluşları; daha bunlara benzer bütün önemli insanlık olaylarını yaratanların başında büyün insanlar gelir.

Ancak, bu büyük kişilerin insanlık âlemine

hediye edende annelerdir. Her dâhinin, büyük bilim insanlarının, büyük devlet adamının, büyük bir komutanın, ünlü bir sanatçının bilginin yapısında bir anne sütünün ılık, tatlı payı; bir anne şefkatinin, göz nurunun kutsal izleri, anıları vardır.

Özetle söylemek gerekirse, insanları yaratan Allah ise, yetiştiren annedir diyebiliriz.

Bizim için her şeye katlanan her zaman yanımızda olan  değeri biçilmeyen dünyanın en güzel annelerinin,

Anneler günü kutlu olsun.

 
Etiketler: Paha, Biçilmeyen, Tek, Şey, Anne, Sevgisidir,
Haber Yazılımı