Yazı Detayı
25 Eylül 2018 - Salı 10:05
 
Pazarlanan Meslekler ve Üniversiteler
Recep Örek
 
 

Meslek seçimi ile istihdam arasında doğru bir orantı vardır. İstihdam alanı fazla olan meslekler hep talep görmüştür. Ayrıca işgücü ihtiyacına göre yıllar içerisinde bazı mesleklerin istihdamı alanı daralır veya artar. Bazen de yeni mesleklerin ortaya çıkması talep görür. Tüm bunlar ihtiyaca göre kendi düzeni içerisinde şekillenen gelişmelerdir.

Ancak tümbu gelişmelerden bağımsız olarak;arz talep dengesine dayanmayan fakat çeşitli kanallar aracılığıyla pazarlanan meslekler vardır. Önce bu konuda bir algı yönetimi oluşturulur ve çeşitli üniversiteler-özellikle vakıf üniversiteleri- bu bölümlere öğrencibulmaya çalışır.Öğrencilerin bu bölümleri tercih etmeleri için tanıtım-kariyer günleri düzenlenir.Hatta burs, mezuniyet sonrası iş bulma gibi angajmanlarla öğrencilerin bu bölümleri seçmesi sağlanır.

Ülkemizde, adı sanı duyulmamış bölümlerin açıldığına yönelik medya ve diğer iletişim aygıtları kullanılarak yönlendirmeler yapılır. Hatta bazen gazetelerin insan kaynakları sayfalarında geleceğin meslekleri sıralanır. Bunlardan bir kısmı bu yeni mesleklerdir. Gelişen, değişen ve teknoloji ile “yeni bir anlam kazanmış”  diye lanse edilen bu mesleklerin ilk 10’u sıralanır. Bunların içinde gerçekten de gelecek vaat eden meslekler vardır. Ama bir kısmınınmezunlarını ülkemizde istihdam edecek kurum veya şirket bile bulunmamaktadır. Böyle parlatılıp sonradan işsizlik üreten çok bölüm olmuştur. Bu bölümlerin bir kısmını burada adınıverip hiç kimseye ve kuruma haksızlık yapmak istemem. Ancak bu günlerde açıklanan ÖSYM’nin ek yerleştirme tablolarında bu bölümlerin bir kısmını görmek mümkün.

Bir başka sorun toplumun üniversite algısının halen fazla değişmediği konusudur. Üniversiteleri sadece istihdam üretmeye matuf bir kuruma indirgemek yanlışından vazgeçmek gerekir. Belki bu ülkemizin ekonomik durumu ile pek örtüşmese de sayıları 200’ü geçen bir ülkede bunu kabullenmek zorundayız.Üniversite okumanın birçok nedeni olmalı. Bilginin üretilmesi, özgür düşünce, sosyal, kültürel ve sportif gibi faaliyetleri içine olan büyük akademik ortamlardır üniversiteler. Ülkemizde ise üniversite eğitimi talebi daha çok mezuniyet sonrası iş bulmaya endeksledir.

Bu konuda dünyada çeşitli ölçütlere göre yapılan üniversite sıralamalarına alıştık. Ancak ülkemizdeki üniversite ve bölümlerin durumu nedir diye merakımızı gidermek için bu konuda ciddi çalışmalar yapan Kariyer Yetenek Yönetimi Derneği’nin web sayfasında önemli veriler olduğunu gördük.

Yükseköğretim İstihdam Endeksi verileri eşliğinde üniversiteler ve bölümlerin çeşitli parametrelere göre sıralanması yapılmış. Mezunları en hızlı iş bulan üniversiteler,mezunları en yüksek ücretle iş bulan üniversiteler,bölüm karşılaştırmaları, memnuniyet derecesi,vakıf-devlet üniversitesi karşılaştırmaları gibi bilgiler verilmiş. Bu yazıda birkaç değişkene göre ilk 10'a giren üniversite ve bölümlere ait bilgileri paylaşacağım. Daha ayrıntılı bilgiye http://calibre.kyyd.org.tr/index.aspx internet adresinden ulaşılabilir.

Mezunları en hızlı iş bulan Üniversiteler: 1-Özyeğin Üniversitesi 2-Sabancı Üniversitesi 3-Boğaziçi Üniversitesi 4-Gebze Teknik Üniversitesi 5-İTÜ 6-Koç Üniversitesi 7-ODTÜ 8-TOBB 9-Hasan Kalyoncu Üniversitesi 10-Yıldız Teknik Üniversitesi

Mezunları en yüksek ücretle başlayan Üniversiteler: 1-Sabancı Ünv. 2-TOBB 3-Boğaziçi Ünv. 4-Özyeğin Ünv. 5-ODTÜ 6-Koç Ünv. 7-İTÜ 8-Bilkent Ünv. 9-Yıldız Teknik Ünv.10-Hasan Kalyoncu Ünv.

En Hızlı İş bulan Bölümler:1-Tıp 2-Diş Hekimliği 3-Fizik Tedavi 4-Eczacılık 5-İnşaat Mühendisliği 6-Elektronik Mühendisliği 7-Rehberlik ve psk.Danışmanlık 8-Mimarlık 9-Bilgisayar Mühendisliği 10-Hemşirelik

Mezunları en yüksek ücretle başlayan Bölümler 1-Tıp 2-Diş Hekimliği 3-Fizik Tedavi 4-Eczacılık 5-Bilgisayar Mühendisliği 6- Rehberlik ve Psk. Danışmanlık 7-Elektronik Mühendisliği 8-Elektrik Mühendisliği 9-Endüstri Mühendisliği 10-Elektrik- Elektronik mühendisliği

Bölüm Memnuniyet  Oranı sıralaması:1-Tıp 2- Rehberlik ve Psk. Danışmanlık 3-Psikoloji 4-İç mimarlık 5-Endüstri Mühendisliği 6-Hukuk  7-İlahiyat 8-Veterinerlik 9-Elektrik Mühendisliği  10-Diş Hekimliği

 
Etiketler: Pazarlanan, Meslekler, ve, Üniversiteler,
Haber Yazılımı