Yazı Detayı
05 Aralık 2017 - Salı 08:42
 
"Peygamberi Tanıyalım"
Erdoğan Ünverdi
 
 

Geçen hafta Devlet erkanının yanı sıra, bazı cemaat ve S.T.K örgütleri peygamberin doğum gününü Mevlitlerle, İlahilerle, Kandillerle, Konferans ve söyleşilerle kutladılar.

Peygamberin hep manevi yaşamını öne çıkardılar, maddi boyutuna, insani boyutuna nedense hiç temas etmediler. Peygamberin halkçı ve (devrimci) yönünü eksik bıraktılar. Peygamber sosyal konulara çok duyarlı aktif bir insan, daha 25 yaşında Mekke’de faaliyet yürüten "Erdemliler" hareketine katılıp mücadele eden etkin bir devrimci, etkin bir aktivist. Peygamber 40 yaşına kadar ticaretle uğraşan gezgin bir tacir, uzak bölgelere seyahati nedeni ile farklı inanç ve kültürden insanlarla tanışması onun bilgi hazinesini genişletmiş, insana olan bakış ve değer yargılarını pozitif anlamda değiştirmiş, farklı inanç ve kültürleri tanıma ve inceleme fırsatını yakalamasına neden olmuştur.

Peygamber döneminde Mekke ve çevresi kabile başkanları eli ile yönetiliyordu, bağlayıcı ortak bir homojen hukuk sistemleri yoktu. Her kabilenin kendine ait özel bir hukuk sistemi vardı. Peygamber bu ilkel çoklu kabile hukuk sistemi yerine, her kesimin bağlı olduğu, insan haklarına dayalı, aşiret ve kabilelerden bağımsız, birleşik ve yerleşik, tek hukuka dayalı bir devlet inşa etmek istiyordu. Yerleşik düzeni değiştirmek çok kolay bir iş değildi. Eski adet ve töreleri yıkmak, yerine yeni bir model koymak kolay bir iş değildi. Eski düzeni ancak güçlü bir halk desteği ile yıkabilirdi. Peygamberde öyle yaptı. Eski kokuşmuş bozuk düzeni bir devrimle yıkıp, yerine daha adil, daha eşit ve özgürlükçü yeni bir devlet modelini ikame etti.

Mekke ve çevresini bir hukuk devleti sistemi içerisinde birleştirdi. Peygamberin gönderiliş nedenini Kuran Kerim şöyle tarif ediyor. Biz seni alemlere rahmet (yardımcı) olarak gönderdik diyor. Biz seni" Hidayet rehberi" yol gösterici olarak gönderdik diyor. Peygamberi sadece bir kavme, bir millete değil, bütün insanlara, bütün kainata, yol gösterici olarak gönderildiğini buyurmaktadır.

Kuranı Kerimin deyişi ile peygamber (evrensel) bir yol gösterici ve insanlara yardım eden bir rehber olarak görevlendirilmiştir. Kitabımız buyuruyor ki "biz bozulan, hukuksuz kötü yönetimler yerine daha iyisini ve daha güzelini getiririz diye buyuruyor. Peygamberin gönderiliş amacı evrende hüküm süren bozuk düzen ve kötü yönetimler yerine adil, çoğulcu, eşitlik ve özgürlükten yana, kula kulluğun olmadığı yeni yönetimler inşa etmek. Peygamberin hayatı tüm yönleriyle anlatılmalıdır Aşkı-Niyazımla.

 
Etiketler: "Peygamberi, Tanıyalım",
Haber Yazılımı