Yazı Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 08:29
 
Ruhunuz Şad Olsun!
Onay Ozan
 
 

10 Kasım 1938 yılında, saatler tam 09:05’i gösterdiğinde, yedi düvele meydan okuyan, Aziz Türk Milletinin kurtarıcısı, önderi Mustafa Kemal Atatürk, yaşama gözlerini kapattı.

Bugün yine bizler onu saygı ve özlemle yeniden yad ediyoruz. Atatürk, tüm dünya liderlerinin saygı duyduğu, büyük bir liderdi. Bir liderin topladığı bütün vasıflar eksiksiz olarak onda yer almaktaydı, zaten öyle olmasaydı şuan bir ülkemiz olacak mıydı kim bilebilir? Onun bu vatan için yaptıklarını kim inkar edebilir, ama ara sıra onu karalayanlar, onu Yunan diye nitelendirenler, “Atatürk keşke olmasaydı” diyenler, onun büstlerine orakla, pala ile saldırıp kırmak isteyenler çıkıyor. Hangi Yunan’ın babasının ismi Ali Rıza, hangi Yunan’ın oğlunun ismi Mustafa’dır. “Yok Selanik’de doğmuş, orası Yunan toprağı o zaman o da Yunan’dır” diyen birçok insanla karşılaştım hayatım boyunca, geçin bunları birçok yer gibi Selanik de Osmanlı topraklarının elinde değil mi idi?

 

Tarihe bir bakın “Osmanlı Devleti'nin İstanbul'dan sonra 2. büyük kenti olan Selanik, Balkan Savaşları sırasında, 9 Kasım1912'de merkezden destek alamayan ve panik içinde dağılan Osmanlı Ordusu'nun direnişinin mümkün olmayacağını düşünen garnizon komutanı Tahsin Paşa Yunan Ordusu'na hiçbir direniş göstermeden şehri teslim etmiştir.” Bu notlar tarihe not olarak düşmüştür. Görüldüğü gibi tarih yalan söylemez, Selanik’te bizim vatanımızın bir parçasıydı, ha savaşlarda kaybetmiş o ayrı ama atalarımız orada da hüküm sürmüşlerdir.

Atatürk’ü sevmeyebilirsin kimse seni bunun için zorlayamaz, ama ona saygı göstermelisin, o bu ülke için, bu vatan için canını ortaya koymuş, vatanı düşman işgalinden kurtarmak amacı ile Türk Milletine önderlik etmiş ve Milletçe yedi düvele meydan okumuş,  vatan toprağının sınırlarını çizmiştir. Onun için saygı duymalısın, onun için hakaret etmemelisin. Lider olmak kolay bir şey değildir.

Bakın, 15 Temmuz hain darbe girişiminde eğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ekranlara çıkıp, “Millete sokağa çıkın” demese idi, şuan belki FETÖ mensupları darbe yapmış ve şuan ülke sıkıyönetim ile yönetilmiş olacaktı, işte lider olmak böyle bir şeydir. O zamanda da terör örgütleri değil, düşman askerleri vardı.

Onun için bu 10 Kasım’da da hem Mustafa Kemal Atatürk’ü, hem onun silah arkadaşlarını, hem de bu vatan için kanlarını döken aziz şehitlerimizi saygıyla anıyorum, ruhunuz şad olsun…

 
Etiketler: Ruhunuz, Şad, Olsun!,
Haber Yazılımı