Yazı Detayı
17 Haziran 2020 - Çarşamba 10:36
 
SINAV KAYGISINI YENMEK
Merve UÇKAÇ
 
 
Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de öğrenciler sınavlara girmekte. Önümüzdeki günlerde ise, üniversite sınavı var. Öğrenciler hazırlıklarını yaptı, uzun bir maratonun sonrasında nihayet Haziran sonunda sınava girecekler.  Bugün sınava girecek öğrencinin neye ihtiyacı olduğundan ve ona nasıl yaklaşılması gerektiğinden konuşmak istiyorum.
Sınava  girecek öğrencilerin büyük çoğunlu kaygı duyar. Aslına baktığımızda belirli bir düzeyde kaygı bir yerde koruyucu bir duygudur. Öğrencinin bir şeyler için çabalamasını, gayret göstermesini sağlar. Bu sebeple kaygı duymayı tamamiyle olumsuz bir deneyim olarak görmemek gerekiyor. Diğer taraftan belirli bir düzeyin üzerindeki kaygı, insanın başarısını bilgisini etkilediği için zararlı olabiliyor. Sınav için  kaygılanmak aşırı olduğu zaman hem bedensel hem de ruhsal yıkım başlıyor.
Sınav stresi olduğunda genellikle sınavla ilgili olumsuz sonuçlanacak bir senaryo ihtimali üzerinden öğrenciyi olumsuz etkiler. ‘Ya sınavda başarısız olursam?’ ‘Ya istediğim gibi bir sonuç gelmezse..’ ‘Ya bu yılda üniversiteye gidemezsem..’ gibi düşünceler genellikle kaygılı zamanlarda akla gelen düşüncelerdir. 
Kaygı yönetimi nasıl olur, neler yapılmalıdır kısmına geçmeden önce kaygı ile ilgili önemli bir kısmın altını çizmekte fayda var. Kaygı, zaman zaman herkesin htiği, koruyucu ve gerekli bir duygu olduğu için kaygıyı sonlandırmak, bastırmak, yok etmek söz konusu değildir. Ancak kaygıyı yönetebilmek mümkündür. Peki sınava girecek bir öğrenci kaygılıysa bu kaygısını nasıl yönetebilir?
1) Öncelikle duyguyu kabul etmek ile başlanmalı ve bedensel değişiklikler fark edilmeli. Örneğin: ‘Evet şuan kalbim hızlı atmaya başladı ve ellerim titriyor. Sanırım biraz endişeliyim sınav için.’ deyip kaygıyı bastırmak yada ondan kaçmak yerine kabul ediyoruz.
2) Sonrasında ise kaygının panzehiri olan  yöntemlerden birini seçip uygulayabilirsiniz:
a) Etrafınızdaki nesnelerin adını sesli söylemek,(farkındalık egzersizi)
b) Nefes egzersizi yapmak(aşşığıda nasıl yapılacağını yazdım)
c) Soğuk suyla yüz yıkamak yada abdest almak.
d) Sınav sonucunun olumlu olma ihtimaline yönelik pozitif bir neden bulmak. Örneğin, Matematikte Problemler konusunu ilk başladığım zamana göre daha iyi çözüyorum. Muhtemelen sınavda çıkarsa orada da çözeceğim, demek gerçekçi bir iyimserliktir.
 
SINAV GÜNÜ: Sınav günü geldiğinde nefes egzersizinizi yapın.(karnınıza doğru  derin bir nefes alın, beşe kadar sayın,bir saniye bekleyin, ardından beşe kadar sayarak nefesinizi verin. Ve bunu beş kere yapın.)
Ve bugun şimdiye kadar olan başarılarınızı ve güçlü yanlarınızı düşünün.
Sınava girecek öğrencilerime başarılar diliyorum..
 
Etiketler: SINAV, KAYGISINI, , YENMEK,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı