Yazı Detayı
06 Mayıs 2019 - Pazartesi 02:14
 
SAĞ ELİN VERDİĞİNİ BİR DÜNYA GÖRÜYOR
A.Erol KURHAN
erolkurhan@hotmail,com
 
 

Bir Ramazan ayını daha idrak ediyoruz.

Nefsin tımar edildiği, vücudun dinlendiği, gönüllerin hoş olduğu, duyguların tavan yaptığı bir ay.

Yardımlaşmanın her yanı sardığı bu ay, asayiş durumu da en alta seyredecektir.

Soğanın, patatesin yanına varılmadığı, sebze ve meyvelerin isimlerinin unutulduğu bu günlerde yapılacak yardımlar daha da makbule geçecektir. 

Fırınlarda hep var olan askıda ekmek etkinliği bu ay mutlaka rekor kıracaktır.

Bir gönlü sevindirmek, bir karnı doyurmak mutlaka hayırla ölçülür ama sağ elin verdiğini sol el görmüyorsa en hayırlısıdır.

Bir zamanlar bunun için bir yol bulunmuş. Yardım yapanda, yapılanda bilinmesin istenmiş ve ZİMEM DEFTERİ güzel bir gelenek olarak tarihte yerini almış.

Zimem defteri borçluların borçlarının yazılı olduğu defter anlamındadır.

Hali vakti yerinde olan kişiler, tebdili kıyafetle tanınmadıkları bir yerde, kasap, manav, terzi gibi esnafı gezer sahibinden veresiyelerin yazıldığı zimem defterini isterlermiş. Genelde Ramazan aylarına mahsus olan bu isteğe uyan esnaf defteri getirirmiş. Zengin vatandaş defterden hiç tanımadığı şahsın borcunun yazdığı bir yaprağı koparır ve o yaprakta yazan borcu öder sonra çıkar gidermiş.

Bu duygu yüklü olayda, hali vakti yerinde olan şahıs kime yardım ettiğini, yardım edilen de kim tarafından borcunun ödendiğini bilemezmiş..

Bu güzel gelenek uzun yıllar Ramazan aylarına hâkim olmuş.

Günümüze baktığımızda tamamen gizlilik kokan bu durumun kalktığını görüyoruz.

Bu gün yardım yapan kişi veya kurumlar aylar öncesinden basına haber veriyorlar. Yardım yapanlar ile yardım yapılacaklar bir araya getirilerek, insanların gururları okşanıyor, bir taraf kabarırken diğer taraf eziliyor. Bu olup biten salonu, alanı veya mekânı dolduran topluluk tarafından izleniyor, flaşlar patlıyor. O an ölümsüzleştiriliyor.

Yapılan giyim yardımı haberi sayfa sayfa gazetede yayımlanıyor, videoları TV kanallarında haber oluyor. Sosyal paylaşım ağlarında beğenme rekoru kırılıyor. Küçücük çocukların psikolojisi ile oynanıyor. Anne ve babaların gururları yerle bir oluyor. Sonuçta toplumun sağlığı bozuluyor.

Yardım etmemek, komşusu aç iken tok yatmak bizim toplumumuza yakışmaz ancak,  yardım yapılırken de karşıdaki insanın zerre kadar gururu incinmemelidir. Yardım o zaman daha makbul olur. Yardımı yapan da daha çok huzur bulur.

İşte bu nedenle zimmet kelimesinin çoğulu olan ZİMEM Defteri olayı çok kıymetlidir.

Bugün büyük kentlerde Zimem Defteri bulmak çok zordur ama kıyıda köşede mutlaka vardır.

Okuduğum bir haberde Balat’ta bir şahıs, bakkaliye dükkânı olan Ali Kileri adlı esnaftan Zimem Defterini ister ve defterin bir sayfasını yırtıp borcunu öder çıkar gider. Bu olaya tanıklık edenler önce kamera şakası sanırlar.

Tarihte kalan Zimem Defteri geleneğinden alınacak çok mesajlar vardır. Hali vakti yerinde olan kişi veya kurum yaptığı yardımı reklam aracı olarak kullanmamalı. Küçücük gönüllerin zerre kadar incinmesine sebep vermemelidirler. Sağ elin verdiğini bir dünyanın görmesine gerek de yoktur.  Hayır, böylece daha yerini bulur.

Buram buram hayır kokan, tepeden tırnağa mis gibi olan Zimem Defteri olayını tekrar harekete geçirmek TSO ve ESOB’un katkıları ile mümkün olabilir.

Tüm işyerlerinde, büyük holdinglerimizde hâkim olması gereken Ahilik güzel bir kültürdür. Keşke esnafımız bu kültürde hareket etse. Ancak Ahilik bugün kültür olmaktan çıkmış, Eylül aylarında kutlanan festival haline gelmiştir. 

Bu güzel gelenekler ve kültürler tekrar yaşanması halinde toplumumuz da sağlığına kavuşacaktır.

Eğer gelenekler ve kültürler her yıl, belli ayın belli günlerinde kutlanan etkinlik haline getirilirse, ne yazıkki bunların artık yaşanmadığı, yaşatılmadığı anlamına gelmektedir.

 

 

 

 

 

 
Etiketler: SAĞ, ELİN, VERDİĞİNİ, BİR, DÜNYA, GÖRÜYOR,
Haber Yazılımı