Yazı Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 09:40
 
SELÜLİTLER YAZIN KÂBUSUNUZ OLMASIN!
Dilara YILDIZ
gazete
 
 

 

Sonunda beklenilen yaz mevsimi geldi, tatil dönemi başladı. Haliyle havalar sıcak ve giyilen kıyafetler de mevsim sebebiyle değişti. Kazaklar, uzun hırkalar gibi fazlalıkların kaldırılması durumu, kilo sorununuz varsa ve özellikle selülit problemi yaşıyorsanız kıyafet seçiminizi zorlaştırmış ve sizleri endişelendirmiş olabilir. Ancak dert etmenize gerek yok çünkü selülitlerden kurtulmanız aslında gayet kolay.

Öncelikle selülit nedir ve 
neden oluşuyor, bilelim:
Selülit için kısaca , derinin altında birikmiş olan yağlardır diyebiliriz. Vücudumuzdan dışarı  atılması gereken toksinlerin atılamaması durumunda birikerek daha çok bacaklarda, baldırda, kalça gibi belirli bölgelerde ve hatta kollarda dalgalanmalar halinde  portakal kabuğu görünümü oluştururlar. Görünüm olarak hoşa gitmemesi sebebiyle günümüzde birçok kişinin muzdarip olduğu önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Kişilerin cilt yapısındaki farklılıklardan  kaynaklı olarak, genetik faktörler selülitte ana etken olarak görülüyor. Bağ dokusundaki elastikiyetin kişilerde farklılık göstermesi, vücuttaki yağ ve kas yapısı, genetik faktörler, kilo, beslenme tarzı, cinsiyet durumu selülit oluşumunda önemlidir. Selülit özellikle kadınlarda görülür çünkü yaradılış gereği erkeklere göre vücut yağ oranlarının daha fazla olması ve hormon yapıları sebebiyle vücutları selülit oluşumuna müsaittir. Genellikle 20’li yaşlardan sonra özellikle kilolularda ve beslenmesine, sağlığına özen göstermeyen, sigara içen, hazır gida tüketen, hareketsiz, spor yapmayan kişilerde görülmeye başlar. 30’lu yaşlardan sonra maalesef daha belirgin hal alır. Ancak her şeyde olduğu gibi daha bilinçli davranarak ve kendimize gereken özeni göstererek selülit oluşumuna engel olabiliriz. Hatta oluşmuş selülitlerimizi bile doğru bir yaşam tarzı sayesinde epey azaltmamız, neredeyse yok etmemiz mümkün.

Selülitle savaşmak için altın 
kurallarımız neler olmalıdır: 

*Öncelikli olarak tükettiğimiz gıdalar ne kadar sağlıklı bunun farkına varmalıyız. Hazır gıdalar oldukça yağlı ve karbonhidrat bakımından zengin olduğundan, fazla tüketimleri sonrasında cilt altında toksik maddeler halinde birikerek selülit oluşumuna direkt zemin hazırlar. Bu nedenle doymuş yağ oranı yüksek, sağlıksız gıdalar yerine daha yararlı doğal gıdalardan alternatif beslenme çözümleri oluşturabiliriz. 
*Vitamin ve mineral deposu olan yağ içermeyen meyve ve sebze tüketimini artırabiliriz. Özellikle C vitamininden zengin çilek, yeşil erik, kivi, ananas, yeşil elma, limon, maydanoz, nane, tere, yeşil ve kırmızı acı biberi tercih edebiliriz. Yeşil yapraklı sebze tüketimine ağırlık vermeliyiz.
*Yeşil çay içmeliyiz. Yeşil çay kateşinlerden zengindir ve antioksidan özelliktedir.
*Şekeri ve tuz kullanımını azaltmalıyız, mümkünse kullanmamalıyız.
*Zencefil, zerdeçal, keten tohumu, sarımsak gibi sağlıklı besinlere beslenmemizde yer vermeliyiz.
*Her gün salata tüketmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Salatalarımızda mutlaka limon kullanmalı, yağsız ve çiğ olarak tüketmeli,  pul biber, sumak, nane, kekik ilavesi yaparak baharatlandırmalıyız.
*Domates suyu  içip, domates yiyelim. Çünkü domates, C vitamini, likopen, potasyum ve antioksidan deposudur ve selülit oluşumuna karşı kalkan gibidir.
*Aşırı çay, hazır kahve, alkol, sigara tüketiminden uzak durmalıyız. Özellikle sigara kan damarlarını daraltarak dolaşımı engeller ve oksijen oranının azalmasına yol açar. Sigaradan uzak durarak açık havada hareketimizi artırmalı, bol bol ve uzun süreli yürüyüşler yapmalıyız. Böylece kan dolaşımımız hızlanacaktır.
*Günlük 2 lt su tüketimi metabolizmamızı canlandıracak ve toksinleri atmamıza yardımcı olacaktır. Susuz kalan cilt altı bölgemizdeki deforme olan yağ hücrelerimiz su ile beslenince zamanla olağan şeklini alacaktır. Böylece cildimiz bol su sayesinde pürüzsüzleşecek ve sıkılaşacaktır.
*Özellikle sağlığımız için birçok olumlu özelliğe sahip limonlu suyu sabahları uyanınca veya gün içerisinde tüketmekte yarar var. Hem doğal C vitamini olması yönünden hem de vücut su oranımızı artırması bakımından toksinleri atmamızda destek olacaktır. Aynı şekilde birkaç damla elma sirkesini de tıpkı limon gibi içtiğimiz suya ilave edebiliriz.
*Gereksiz atıştırmalardan uzak durmalıyız. Bunun yerine dengeli ve düzenli bir şekilde tamamen doğal gıdalardan azar azar ama sık aralıklarla beslenmek en doğru olanıdır.

 
Etiketler: SELÜLİTLER, YAZIN, , KÂBUSUNUZ, OLMASIN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı