Yazı Detayı
19 Temmuz 2018 - Perşembe 10:10
 
“Sen Dünyasın; O Yüzden Sen Değişirsen, Dünya Değişir.”
Merve Uçkaç
 
 

Değişim kendi içinde dinamikleri olan bir süreçtir demiştik geçtiğimiz hafta. Oslo’nun da dediği gibi; Bir kişinin değişimi küçük gibi gözüken ama tüm dünyayı etkileyecek bir etkiye sahip olabilir. Peki nasıl değişeceğim? Bunu yeterince istiyor muyum?

 

Hemen hemen herkes, kendi hayatında bir takım değişiklik yapmayı istemektedir. Kimi insan ders çalışma alışkanlığı edinmek ister, kimisi sigarayı bırakmayı, kimisi de sporu yaşamın bir parçası haline getirmeyi. Bu hafta, Fizik öğretmeni Kübra ile değişimin aşamalarını inceleyelim.

 

Kübra’dan bahsetmek gerekirse, kendisi 31 yaşında evli ve 3 çocuklu çalışan bir anne. Okul dışındaki zamanlarda çocuklarıyla zaman geçiriyor. Uzun zamandır sadece kendisi için pek bir şey yapmamış. Çoğunlukla etrafındaki insanların isteklerini ve ihtiyaçlarını yerine getirmeye çalışıyor. Böyle olunca da git gide çocuklarına karşı sabrı azalan, onlara zaman zaman sesini yükselten, onlarla oyun oynamak yerine azarlayan bir anne olarak kendini buluyor. Ve bundan oldukça rahatsız oluyor. Bu durumun farkına varıp, hemen bir ruh sağlığı uzmanına danışan Kübra, kendi ruhunu beslemeyen insanın önce kendiyle sonrada başkalarıyla olumlu mutlu ilişkiler kuramayacağını fark ediyor. Hani uçak kalkmadan denir ya, önce kendi maskenizi, sonra çocukların maskesini takın diye. Aynen öyle. Kübra da ruh sağlığı uzmanı ile yaptığı görüşmeler neticesinde, spor yapmanın kendisine zaman ayırmak olarak güzel bir adım olduğunu düşünüyor. Ancak daha önce spor geçmişi olmayan Kübra için, bu adımı hayatın bir parçası haline getirmek için belirli aşamaları takip etmesi faydalı olacaktır.

 

1) İSTEK

Yukarıda bahsettiğimiz öyküde, Kübra’nın hayatında gerçekleştirmek istediği değişim, spor alışkanlığı. Her alışkanlıkta olduğu gibi bu alışkanlığa istek duymasını sağlayan, motive edici bir faktör gerekiyor. Kübra’nın motivasyonu, kendi ruh sağlığı üzerinde değişim elde etmek ve kendine ait alan oluşturacak bir hobi kazanmak.

 

Değişimin aşamalarından ilkini inceledik, önümüzdeki hafta diğer aşamalar ile devam edelim.

 
Etiketler: “Sen, Dünyasın;, O, Yüzden, Sen, Değişirsen,, Dünya, Değişir.”, ,
Haber Yazılımı