Yazı Detayı
11 Ağustos 2017 - Cuma 09:26
 
Ses ve Yalnızlık
Ferman Salmış
 
 

Bazen iplere yalnızca yalnızlık dizeriz.

Cümlelere yorgun kelimeleri…

Yalnızlık, geçmişten gelen o büyük hikâyenin, varoluşun tortusudur. Bu gezegen, insana rağmen yalnızdır, aşka rağmen kusurludur, sese rağmen uzak bir gülümsemenin unutulduğu bir yüzdür. Hangi ses, bir düşün peşinde koşmaz? Hangi düş, denizlerde uzaklara giden bir geminin siluetini görmezden gelebilir? Kuşkusuz insan, kendi gölgesine oturmaktan hoşlanmaz ve daha büyük gölgeler arar, sesine de büyük düşler sarar ve müzik bizleri kuşatır, büyük bir gölge olur.

 

İnsan başka düşler kursa da kendi yolunu yürür. Solo bir hikâyedir bu; acılarını ancak kendisi tadar, sevinçleri kendi gökyüzü kadardır. Bir bulutun bizlere fısıldadığı kocaman ufkun sırlarını yalnızca hayal ederiz. Bir ses bu yolculukta sürekli bize eşlik eder ve zaman zaman aşkı, ayrılığı, kederi, hatırlatır. Bir gün batımının bütün tonlarını taşır gözlerimizdeki tuvale. Renklerin yüzleri de solodur, sesleri kendi ufuklarına aittir, bir ressam yalnızca onları fırçasına taşıyabilir, gerisi bir zorlama olur belki de…

 

Bir kadının gözleri yalnızdır,

Bir ağacın dalında yalnız bir kuş konmuştur,

Bir şehrin sokaklarında serserilik yalnız dolaşır,

Bir nehir yalnız akar denizlerimize,

Bir şiir belki de yalnız bir kelimenin kökünden fışkırmış bir metindir,

Uzun yalnızlıklardan doğmuştur ömür,

Kırılgan bir kalbin ritmi yalnızdır,

Gökyüzü yalnızca gözlerimize bakar,

Hüzzam bir şarkı yalnızca bizim kapımızı çalar…

 

Şimdi kapımı çalan o şarkıyla konuşuyorum. Ezgisine, kendi yalnızlığımı ekliyorum. Yorgun kelimeler atlasıyım; kırılıyorum dizelerin yarısında. Uyaklar uymuyor akşamüstü şarkılarına, redifler halimden bihaber.

 

Ses, gelip geçmez öyle. Bir yara olur bazen uzak bir şarkının ahenginde, oraya geldi mi sıra, ses burkulur, keder iner gözlerimize. Bilirim ben bu şarkıyı, hangi şehrin uzak düşü olduğunu bilirim. Ben, o eski şehrin konaklarından gelirim, bir yalnızlık kaç yıl eder, onu da bilirim.

 

Sesime, bir ezgide bıraktım. O söyler nicedir yalnızlığımı

 
Etiketler: Ses, ve, Yalnızlık,
Haber Yazılımı