Yazı Detayı
13 Şubat 2018 - Salı 08:45
 
Sevgilimi Değiştiriyorum!...
Mazlum Köse
 
 

     “Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser”

                                                                Karl Marx

       Kapitalist sistem öylesine vahşi, öylesine acımasızdır ki, tüm hesapları daha fazla kar, daha fazla sömürü üzerinedir. Sistem kendisini ayakta tutabilmek, ömrünü uzun kılabilmek için her yolu mubah görür. Kendi sistemini devam ettirirken önüne çıkan bütün engelleri, yine kendi yöntemleri ile azgın dişlileri arasında ezip kül etmeyi başarı ölçüsü olarak kabul eder. Kapitalizmin kar hırsına dayalı, üretimden uzak tüketim kültürüne dayalı sisteminin uygulanışı esnasında canı yanan yoksul halk kitleleri de umurunda olmaz. O ister ki, sen hep tüketesin, sen tükettikçe de patronlar, iş adamları karlarına kar katsınlar. Bu kar hırsı öylesine azgın bir haldir ki, uygulayıcılarını adeta insan olmaktan uzaklaştırır, birer canavar haline dönüştürür. Olası dar boğazları aşabilmek için de kendisine sürekli yeni sömürü alanları yaratır ve biz insanlara dayatır.

       Anneler günü, Babalar günü, sevgililer günü, evlilik yıldönümü, tanışma yıldönümü, ilk göz göze gelme günü, ilk el ele tutuşma günü, zıkkımın kökü, öllünün körü…

      İşte böylesine kapitalizmin dayatma günleri, her geçen gün gittikçe çılgınlaşmakta, bu günlerde adeta bir harcama furyası alıp başını gitmektedir.

      Eğer sen Anneni, Babanı, Sevgilini, Eşini, yârini, yarenini gerçekten seviyorsan ve küçük bir hediye ile mutlu etmek istiyorsan neden herkes gibi aynı günde yapıyorsun, senin diğerlerinde ne farkın kalıyor. Sevgi de, saygı da, aşk ta öyle bir güne sığdırılacak kavramlar değildir. Sevgi bütün bir ömür boyunca olmalıdır. Her gün küçük bir tatlı dille, küçük bir öpücükle, küçük bir gülümseme ile de gösterilebilinir. Neden koca bir yılın bir gününe sıkıştırılan salt alış verişe yönelik, birilerinin kasasını doldurmasına yönelik sevgi gösterisine alet olunuyor ki?

       Tamam, mademki, bir güne içerisinde sevginizi göstererek hediyeler almak, sevdiğinizi mutlu etmek istiyorsunuz ve bu sevginizden samimiyseniz, gelin bir günlüğüne sevgililerinizi değiştirin. Sizin sevdikleriniz zaten sürekli yanınızda ve ona sevginizi her an verebilirsiniz.

      Örneğin bu 14 Şubat sevgililer gününde alacağınız hediyeyi yeni sevgiliniz olarak kabul edeceğiniz, akşam çocuklarının önüne bir lokma yemeği nasıl koyacağım diye kara kara düşünen Fatma ablaya verin.

      Örneğin hediyenizi, okul harcını yatıramadığı için eğitimini donduran öğrenci Çetin’e verin.

       Örneğin hediyenizi, atık kağıt parçaları toplayarak evindeki yatalak kocasının ilacını almaya çalışan Hatice ablaya verin.

      Örneğin hediyenizi, akşamı bekleyerek pazar yerinde çürük sebzeleri toplayıp evinde kazan kaynatmaya çalışan Elif teyzeye verin.

       Örneğin, hediyenizi babası okul harçlığı veremediği için okul kantininin önünde arkadaşlarının yediklerini uzaktan seyretmek zorunda kalan öğrenci Mahmut’a verin.

       Bu 14 Şubat’ta sevgililerinizi değiştirin, bu ihtiyaç sahibi insanlar sizin sevgiliniz olsun. Zaten sevgili kelimesinin kökü “SEV” ile başlamıyor mu? Sevin insanları, küçük yardımlarınızla ve küçük hediyelerinizle yeni sevgililerinizi mutlu edin, emin olun ki sevgilinize vereceğiniz en güzel ve onu en çok mutlu edecek hediye bu olacaktır.

     Haydi değiştirin sevgilinizi ve “SEV”in birbirinizi.

     Kapitalizmiz kar oyununa karşı, insanların sevgi ve dayanışma ruhu, bakalım el mi yaman bey mi yaman.

 
Etiketler: Sevgilimi, Değiştiriyorum!...,
Haber Yazılımı