Yazı Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 10:22
 
SÖMÜRÜ DÜZENİ VE KORONAVİRÜS
Osman TOSUN
 
 

Televizyonda haberleri dinlerken İtalya’ya yardıma gönderilen 68 yaşındaki Komünist Kübalı yoğun bakım uzmanı Leonardo Fernandez şunları söyledi: “Hepimiz korkuyoruz ama yapmamız gereken devrimci bir görev var. Dolayısıyla korkumuzu bir kenara bırakıyoruz. Korkmadığını ancak süper kahramanlar söyleyebilir. Biz süper kahramanlar değil, devrimci doktorlarız.”

64 yaşındaki doktor Graciliano Díaz da “Dayanışma ilkesine dayalı, onurlu bir görevi yerine getireceğiz” diyor…

**
Graciliano Díaz’ı dinlerken bir an geçmişe yolculuğa çıktım, yetmişlerin ortaları, orta öğrenime yeni başlamışız, öğrenim görürken bir yandan da sosyalist düşünceyle tanışıyoruz…
Çoğumuz yoksul çocuklarız, neredeyse beşi beş kuruşa satılan ödev kâğıtlarını almakta bile zorlanıyoruz. Bir odada -tabi ona bugünün şartlarında oda denirse-  altı kişi kalıyoruz evin üstü dam, kar ve yağmur bizim için kâbus, yağdı mı damlıyor. Üstte başta doğru dürüst bir şey yok… Eski bir parka buldun mu kışı kurtardın demekti.

**

İşte öyle yoksul bir yaşam içerisinde sosyalizm bize başka bir dünya vadediyordu:
İnsanın insan sömürmediği, insanın insana kulluk etmediği, adil bir dünya….
O dünyada dayanışma olacaktı, üretime herkes katılacak, ihtiyacı olan kadarı alacaktı. Kimse kimsenin efendisi olmayacaktı… 
Ne iş derdi, ne aş derdi olacaktı. Herkes geleceğe güvenle bakacaktı.
Dert de ortak, kaygı da ortak, gelecek birlikte inşa edilecekti…
Doktor Graciliano Díaz’ın değdi gibi dayanışma içerisinde onurlu devrimci görev bizi bekliyordu… Ucunda ölüm de olsa,  dayanışma içinde bu onurlu görev yerine getirilecekti.
Bu yolda ne şanın, ne şöhretin, ne servetin peşindeydik, insanlığın ortak geleceği, ortak kaygımızdı. 

**

Keşke sosyalizmin Sovyetlerdeki kötü uygulaması yerine, vadettiği gibi insanın insanı sömürmediği, adil bir dünya ideali gerçekleşseydi…
Bugün dünya başka bir dünya olurdu: Doğa ve insan bu kadar sömürülmez, insan bu kadar güvencesiz olmazdı, çevre bu kadar kirletilmez, insanlar da koronavirüs korkusuyla evlerine kapatılmazdı. 

**

Berlin duvarı yıkılırken; kapitalizm, insanlığa cennet vadediyordu ancak rakibini ortadan kaldırdıktan sonra, sosyalizm korkusuyla inşa ettiği sosyal devletten her gün biraz daha uzaklaşarak, emekçilerin kazanımlarını bir bir elinden alarak, sermayenin sömürüsünün önündeki engelleri ortadan kaldırarak, doğanın talan edilmesinin önünü açtı!

**

Artık olan biten açıkça gösteriyor ki kapitalizm bu şekliye evrenin de insanın da sonunu hazırlıyor. Doğa kapitalizmin aşırı sömürüsünü kaldıramıyor; sömürüye baş kaldırıyor, mücadelede virüsleri öne çıkarıyor… Bugün koronavirüse çare bulunsa dahi yarın daha tehlikelisi bizi bekliyor!
Yeni bir dünya mümkün diyerek; adil bir üretim ve adil bir paylaşım düzeni inşa edilmezse, insanlığa bu dünyada rahat yok!   

 
Etiketler: SÖMÜRÜ, DÜZENİ, VE, KORONAVİRÜS,
Yorumlar
Haber Yazılımı