Yazı Detayı
15 Aralık 2017 - Cuma 08:35
 
Su İçmek için Susamayı Beklemeyin
Tuğçe YILDIZ
dyt.tugceyildiz@gmail.com
 
 

Sıcak havalarda vücudumuzun terle birlikte de kaybettiği sıvı miktarı daha fazla olduğundan su içmeye daha çok özen gösteririz. Peki ya kışın?...

Öncelikle insan organizmasının tamamen bir dengeden oluştuğunu bilmeliyiz. Vücudumuzdaki sıvı dengesini tanımlayacak olursak hidrasyon ve dehidrasyon terimleri karşımıza çıkar. Hidrasyon vücutta sıvı dengesinin sağlanması anlamına gelir. Dehidrasyon ise sıvı kaybının olması ile vücutta sıvı dengesinin ( hidrasyonun ) bozulmasıdır. Kış aylarında ne yazık ki su içmek pek aklımıza gelmiyor ve çay, kahve ile geçiştiriyoruz. Ancak çay ve kahve suyun yerini hiçbir şekilde alamaz. Açlık tokluk mekanizmamızı kontrol etmekte su bizim en güzel silahımızdır.

Sağlıklı besleniyorsunuz veya zayıflama diyetindesiniz canınız bunların tamamen dışında bir kaçamak yapmak isteyebilir. Belki ihtiyacınızdan fazla yiyeceksiniz belki de bir çikolata yiyeceksiniz. Önce bir bardak su için biraz bekleyin ve düşünün..Bunu yapıyor olmak sizi sağlıksız tercihler yapmaktan kurtarır. Günlük ihtiyacımız olan su miktarını hesaplarken ağırlığımızın kilogramı başına 30 ml su düşer. Yani 70 kg bir bireyin su ihtiyacı 70×30 dan 2100 ml dir.

Yeteri kadar su içtiğimizi anlamanın en kolay yolu ise idrar renginize bakmaktan geçer. Hedef idrar rengimizin açık renkte olmasıdır. Unutmamız gereken en önemli noktalardan biri ise dehidrasyon susama hissi başlamadan çok önce oluşmaktadır. Bu sebepledir ki su içmek için susamayı beklememeliyiz. Sağlıkla kalın.

 
Etiketler: Su, İçmek, için, Susamayı, Beklemeyin,
Haber Yazılımı