Yazı Detayı
19 Temmuz 2019 - Cuma 10:22
 
Trafik Sorunu Çözümlenemedi
A.Erol KURHAN
erolkurhan@hotmail,com
 
 

Malatya'da yaşam kaletesini olumsuz yönde etkileyen sorunların başında trafik geliyor.

Bunu söylemek için münnecim olmaya elbette gerek yok ancak her gün yaşadıklarımız nedeniyle, konu gündemin ilk sırasında da varlığını koruyor.

Bir zaman parkmetre uygulayıp, "Ver parayı Malatya caddeleri senin olsun" denerek olay kördüğüme dönüştürülmüştü.
Şükür böyle ilkel kararlar kalktı da yasalar devreye girdi.

Malatya'da İnönü Caddesi, Turan Emeksiz Caddesi ve Fuzuli Caddesi merkezi oluşturuyor.
Bu caddelerde park yapmak lügattan çıkarılmalı. 

Malatya'da 4 kişiye bir araba düşüyor. Durum böyle olunca, bu merkezi caddelerde ki trafiğin nasıl olduğunu merak etmeye gerek yok.

Bu caddelerde araçların çift tarafa park yapması trafik akışını olumsuz etkiliyor.

Bu caddelerdeki park durumu zaman zaman 3 sıraya çıkıyor. Böylecede bazı büyük araçlar seyrine devam edemeyip, trafiği tıkamak zorunda kalıyor. Satteler olmasa da, aracın sahibi gelinceye kadar kontaklar kapatılıp çay molası veriliyor yani eziyet sürüyor.

Bu olumsuzluklar, yalnız söz ettiğimiz caddelerde değil, tüm caddelerde az veya çık sıkıntı ile devam ediyor.

Vilayet çevresi, Fuzuli, Emeksiz Caddesi ve İnönü Caddesi'nde araçların park yapması bir kaç dakika ile sınırlanmalı veya tamamen yasaklanmadı aksi halde, sürücünün de yayanın da şikayetleri devam edecektir.

NEDEN KLİMA HER YÖNE ADİL DEĞİL

Bugün yaz aylarının en sıcak günlerini yaşıyoruz. Belediye Otobüsleri bazı bölgelerde klimaları kullanıp, bazı bölgelerde kullanmadığı yönünde vatandaşın şikayetleri oluyor ve ekliyorlar, "Şu bölgede hep klima kullanılıyor, bu bölgede de kullanılsın. Bu bölgede çok sıcak ve bu bölgede de insanlar yaşıyor." diyorlar.

Neler demiyorlar ki, bazı bölgelerde insanların tıklım tıklım turşu gibi olduğunu, bu rağmen sürücünün klimayı kullanmadığını söylüyorlar.

Ayrıca duraktaki otobüs içerisinde 1 kişiye dahi yer kalmamasına rağmen, aracın kalkış saatini beklemesinin de bir işkenceden farksız olduğu vatandaşların şikayeti olarak sıralanıyor.

ÖNCE YAYA UYGULAMASI GÜZEL

Önce Yaya düşüncesinden hareketle Malatya'da da uygulamaya konulan bu karar, gerçekten güzel oldu.

Zaman zaman buna uymayan sürüceler çoğunlukta da olsa, bunların sayılarının her geçen gün azalması yayaların lehine gelişti.

Daha yaşanır bir Malatya'ya kavuşmak dileğiyle...

 
Etiketler: Trafik, Sorunu, Çözümlenemedi,
Haber Yazılımı