Yazı Detayı
25 Mart 2017 - Cumartesi 13:51
 
Troller Yanlış Yerde Duruyorlar
Murat Bilim
 
 

Yanlış köprü altı seçmiş Trol korkutmak için beklediği avı yakalayamaz. Hedefi vurmak için iyi yerde durmak lazım. Futbolda golcü iyi yerde durmuyorsa gol atamaz. İyi golcünün birinci önceliği iyi yerde durup iyi yerden vurması lazım. Aslında bu her oyunda böyledir. İskandinav folklorunun evrensel kültüre hediye ettiği köprü altlarına saklanıp işi, yolundan gidenleri korkutmak olan dev yada cüce (mit) yani söylentiden ibaret olan yaratık aslında mitolojide her zaman isabetli köprü altı seçmiş olsa da bizim Trol yanlış köprü seçmekte nedense mahir.

   On altı nisanda yapılacak referanduma şunun şurasında sayılı günler kaldı. Bizim troller bu denli az bir zaman kalmışken oylamaya, hala konum belirleme peşindeler. Ve hala yolunda gidenleri korkutmak için altında duracakları köprüyü bulamamışa benziyorlar.

   Günaydın bizim Trol, atı alan Üsküdar'ı geçti. Hem ne geçiş, boğazı alttan, üstten yaptığı köprülerle, alttan tüp geçitlerle çoktan geçti. Çık artık yanlış köprü altından.

   İnsanlık tarihinde konumu liderler belirlemiş olsa da, Müslüman coğrafyada bu durum misliyle daha fazladır.

   Biliyorum birileri bana çok hiddetlenecek. Böyle benzetmemi olur diyecek ama ben yinede Kur'an dan örnek vereceğim. Sonucuna da katlanırım.

 ''Peygamber size neyi verdiyse onu alın'' Haşr-7

  ''...Sizden olan Ulül emr (idareciler) e itaat edin'' Nisa 59

   Bütün tartışmaları bu en güçlü argüman yerle yeksan ediyor. İslam toplumu bu güçlü ifadeyi mıh gibi tutuyor aklında. İçerikmiş, bilmem kaç maddeymiş, kuvvetler ayrılığı prensibiymiş, rejim değişecek teraneleriymiş, yok rejim değil sistem değişikliğiymiş, miş, miş, miş... temel felsefesinde kendinden olduğunu kabul ettiği lideri baş tacı etmiş bu toplum köprü altı Trollerinden korkacağa benzemiyor.

   Argo edebiyata mal olmuş ''çalış seninde olur'' efelenmesi haklı bir slogandır. Bir seçimin daha arefesindeyiz. Önceden çalışmış olanla, sınav akşamı çalışmış olanın yakalayacağı başarı hiç bir zaman aynı olmaz. Ve yine çokça tekrarlanan büyük düşünür İbn-i Haldun'nun ''coğrafya kaderdir'' haklı tespitini de örnek vermeden geçemeyeceğim.

  Trollere artık çık yanlış köprü altından, uyarımın dışında heybemden çıkarıp vereceğim bir tavsiyemde yok. Önceden çalışsaydın seninde olurdu. Sırtını derin bir kültüre dayamış bir tarafın bu oyuna bilmem kaç sıfır önde başlaması kadar doğal bir durumda olamaz.

   Referanduma sayılı günler kala son bir hamle yapa bilir miyim diyerek yanlış köprü seçmiş Trol, senin yapa bileceğin pek bir şey yok kardeşim. Ey! koca koca araştırma şirketleri aha da size Bakkal Kerim dayının tahmini; EVET çı-ka-cak. Evetçi arkadaşlarda kendilerini yalan, yanlış zorlamalarla yormasınlar bu EVET' i yazan yazmış '' ervahı alemde, levhi kalemde''

   Selam, sevgi, dua...

 
Etiketler: Troller, Yanlış, Yerde, Duruyorlar,
Haber Yazılımı