Muzaffer Bağlı YAŞANAN SAPKINLIĞIN KAYNAĞI BULUNMALI
Yazı Detayı
13 Ağustos 2020 - Perşembe 11:15
 
YAŞANAN SAPKINLIĞIN KAYNAĞI BULUNMALI
Muzaffer Bağlı
 
 
 
Neredeyse her sabah haberleri açtığımızda manşette ya bir kadın cinayetini ya bir çocuk istismarını olmadı bir hayvana tecavüz edildiğini öğreniyoruz. Okuyup vah vahh edip birazda sanıklara bedduamızı ya da küfrümüzü edip normal hayata devam ediyoruz.
Hepimizim hem fikir olduğu tek nokta; bir uçuruma doğru yuvarlandığımızı insanlıktan çıkan bir toplum olmaya başladığımızı kabul etmemiz. Gidişat ile ilgili çok şükür hepimiz doğruyu görüyoruz da böyle tepe taklak aşağıya yuvarlanan insanlığımızı kim ya da kimler aşağı doğru itti ya da itiyor işte burada hiç kimse sorumluluk almıyor ve kendinden olmayanın kabahatini işaret ediyor. Sorunun kaynağını bulmadan başka ülkelerin çözümlerine bakarak bu yaraya derman bulunacağını ummak ne kadar mantıklı bilemiyorum.
Kadın cinayetlerinin takipçisi olduğunu iddia eden bir dernek 2019 verilerini paylaşmış.474 Kadının katledildiğini belirtmiş ama öldürülme nedenlerinden 46 tespit edilemediğini 23,54 ünün şüpheli olduğunu analiz edip koymuş sayfasına. Öldürülen kadınların 83 ünün çalışma durumu bile belirsizmiş. Bu analizlerinde emin oldukları tek şey nerede öldürüldükleri yani mekân ilgili değerlendirme de tam bilgi sahibi olmuşlar. Bu veriler size bir şeyler çağrıştırıyor mu? Bu istatistiklere bakınca aklıma gelen tek şey bu derneğin sadece, kadın ceset olduktan sonrası ile ilgilendikleri kanaatine varıyorum. Beş yüze yakın insan öldürülmüş siz bu vahşet için bir dernek kuruyorsunuz ama üçte ikisinin nedenini bilmeden de bu canilikleri gazete haberlerinden okuyarak engel olacağınızı iddia ediyorsunuz. İnsanı yaşatma amacı ile kurulan bu derneklerden rica ediyorum bir araştırabilirler mi dernek sayıları arttıkça kadın cinayetleri artmış mıdır azalmış mıdır?
Olay gerçekleştikten sonra duyar kasar ünlülerimiz de bu işin cengâver savunucuları. Sabah tanıştığı birinin akşam evine taşınan hatun eline telefonu alıp “Sizin namus anlayışınız yerin dibine batsın” diye haykırır, diğer taraftan dan başkasının nikahlı karısı ile arkadaşlıktan evliliğe geçiş yapan dizi oyuncusu da “İşte bu toplumun yetiştirdiği erkek” diye sitem eder. Bununla kalsa iyi. Düşünsenize evlendikten bir yıl sonra kızı 13 günlükken evi terk edip kocasını boşayan aradan bir yıl geçmeden de başka biri ile evlenen altmış yaşında bir kadın çıplak bir şekilde video çekip Cumhurbaşkanına neden biz kadınlara sahip çıkmıyorsunuz diye kadınların çektiği derde çare arıyor. Çocuklarımızın kendilerine idol kabul ettiği bu lağım çukuru toplumumuzun kabul etmediği her türlü ahlaksız yaşantıyı kendine helal görüp yaşarken bunu kabul edemeyen bireyi ve toplumu da linç etme gayretinde ve bunun için yasal düzenlemeler talep ediyor. Bu dediklerimden şöyle bir yorum çıkarılmamasını özellikle rica ediyorum. Bu kadın cinayetlerini işleyen kişiler için bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulmadığı ya da bu insanlar hakkında yazılıp çizilenlerin abartıldığı gibi bir derdim yok. Bu duruma sebep olan insanların bu duruma çare aramasınadır itirazım. Bu yaşanan sapkınlıkların kaynağını bulmadan sebebini araştırmadan, yasal düzenlemelerle ya da olay olduktan sonra kılıç kalkan kuşanmakla çözülecek olsaydı şimdiye kadar nihayete ermiş olurdu. Bugün idam cezasının olduğu ülkelerdeki suç oranlarına baktığımızda ölüm cezasının olması suçu tamamen ortadan kaldırmadığı gibi ABD de idamın olmadığı eyaletlerde suç oranının idamın olduğu eyaletlere nazaran daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
     Sözü fazla uzatmayayım genç bir kızın evli bir erkekle bir bağ evinde buluşup öldürülmesini kınamayan hiç kimse yok. Sorun ondan sonra başlıyor. Medya ve ünlüler dünyasının burada yanlış olarak gördükleri tek şey öldürülmüş olması. Popülaritenin görmediği türkücülerin de yabani olarak baktığı bir Anadolu kültürü var ki onlar da bu olayda öldürülmüş olmasının yanında genç bir kızın evli bir insanla gayri meşru olan ilişkisinin de sorgulanması gerektiği kanaatindeler. Bunların sayısı hiç azımsanmayacak kadar fazla. Ne kadar zorlarsanız zorlayın “medeniyet” “çağdaşlık” “Uygarlık” gibi şirin kelimelerle yumuşak geçiş yaptırıp Anadolu da ki hiç kimseye okula gönderdiği kızının evli bir erkekle sevgili olmasını normal gösteremezsiniz.
 
Etiketler: YAŞANAN, SAPKINLIĞIN, KAYNAĞI, BULUNMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı