Yazı Detayı
27 Ocak 2017 - Cuma 17:55
 
Yığın Ve İnşa Arasında İnsan
Ali Yalçın
 
 

Bu yüzyılın önemli düşünürleri arasındaki yerini koruyan Cezayirli  Malik Bin Nebi , "Düşünceler "  adlı eserinde YIĞIN ve İNŞA kavramlarına değinir. Yığını; bir binanın inşasına gerekli kum, çimento, demir ve sair malzemelerini bir yere veya üst üste yığarak ondan bir bina oluşmasını bekleme  örneğine benzetir. İnşayı ise kurallı, özenli, planlı, usullü vs bir emeğin neticesi olarak tanımlar. Yığınlaşan insanların bir inşa pratiği geliştiremeyeceğini, örneğin bir  medeniyet temeli atamayacaklarını  vurgular. 
    Gerçekten de yığın bir kitledir. Yoğunluğu arttıkça bir tür kütleye dönüşen bir kitle... Hiç bir özelliği olmayan, sürü psikolojisiyle davranan, çobanı kutsayan bir yığın...  Oysa ki her birey ,bilgi -ahlak donanımıyla   inşa potansiyelli  bağımsız bir fail kimliğindedir.İradesi olan,olabildiğince bağımsız değişen, kendi yaptıklarının öznesi olarak hesabını verebileceği pratiklerin sorumluluğu makamındadır. Göklerin ve yerin derinlerine gizlenmiş ayetlerin  anlaşılmasına kafa yoracak,fikirler üretecek  (tefekkür) , üzerinde çalışmalar yaptığı alanlarda da insanın gelişimine katkı vermeye devam edecektir. Hayatın eğitimler silsilesine uyumlu olduğu bilinciyle okumalar yaparak okumalarından medeniyetin izlerini sürecektir.Bilecektir ki iki günü benzer geçtiği halde kayıp sadece kendisiyle sınırlı olmayacaktır.
     İnsanın yığın ve inşa arasındaki devinimleri onun  Balçık +Allah'ın Ruhu=insan olmasıyla yakından alakalıdır.
       Yaratılışı itibariyle insanın yığınlaşma tercihi şekilsizliği sembolize eden balçıklaşmasıdır. Allah 'ın ruhu  ise yücelmeyi veya yükselmeyi sembolize eder.İnsan diğer insanları alakadar eden mesele ve durumlara ilgisiz kaldıkça yığınlaşma hastalığına  tutulacak, insan ve çevreye duyarlı  olmaya karar kıldıkça da ruhen yükselecek ve dolayısıyla  şekilsizlikten kurtulacaktır. Sorumlu ve duyarlı insan kimliğiyle de medeni bir insan olarak , çevresini geliştirmeye  devam edecektir.

 
Etiketler: Yığın, , Ve, , İnşa, Arasında, , İnsan,
Haber Yazılımı